Udžbenik "Idemo! Hrvatski za početnike" djelo je slavistice Elizabete Glasnović Raguž i njezine kćeri Janje Zaccheroni, magistrice političkih znanosti i sociologije. Iza gospođe Raguž desetljeća su iskustva, ne samo u području proučavanja i poučavanja hrvatskog jezika već i u promicanju hrvatske kulture, povijesti i umjetnosti u Švedskoj.
Udžbenik izdan 2018. godine (izdavač: Kroativa, Printera, Zagreb, prvo izdanje) ima 208 stranica te sljedeća poglavlja: "Idemo", "Susreti", "Tko sam ja?", "Što je to? Tko je to?", "Govorim i pišem", "Za stolom", "Obitelj i prijatelji", "Ljudi", "Vrijeme", "Putokaz", "Iz hrvatskog nauka o jeziku", "Rješenja i odgovori", "Rječnik", "Vlastiti rječnik" te "Izvori slika".
U prvom poglavlju predstavljene su zanimljivosti o Lijepoj Naši te o hrvatskom jeziku, abeceda i posebnosti izgovora. Uz drugo poglavlje stječe se mogućnost vođenja prvih jednostavnih dijaloga, uz pozdrave i primjere kratkih rečenica. Dan je prikaz sličnosti i razlika u hrvatskom i švedskom jeziku, korisne fraze te izgovor hrvatskih slova.
U trećem poglavlju proširuje se mogućnost komunikacije na hrvatskom jeziku uz informacije kako predstaviti i opisati sebe, svoje zanimanje i zemlju. U lekciju su uključeni i brojevi. U četvrtom poglavlju proširuje se znanje o gramatici uz informacije o sintaktičkim posebnostima hrvatskog jezika, upitnim i pokaznim zamjenicama, glagolima, imenicama, pridjevima, upitnim rečenicama, jednini i množini, uvećanicama i umanjenicama. Lekcija proširuje rječničko bogatstvo i temama – o bojama, odjeći i obući.
Peto poglavlje obrađuje padeže, glagole (prošlo, sadašnje i buduće vrijeme), priloge vremena, a posebice se koncentrira na svladavanje vještine pisanja u lekcijama – kako napisati pismo, razglednice i pozdravi, oglasi, hrvatska imena i čestitke. U šestom poglavlju fokus je na lekcijama o hrani i piću te kako komunicirati u restoranu, kavani i trgovini, tumačiti recepte i steći znanje o nazivima raznih namirnica.
U lekcijama iz sedmog poglavlja može se prezentirati i razgovarati o obitelji, prijateljima, ljubavi, domu, a gramatički dio odnosi se na prijedloge. Osmo poglavlje sadrži lekcije – Hrvatska, zemlja športa, naše tijelo te lekcije vezane uz opis našeg izgleda i osjećaja dok je gramatički dio upotpunjen komparacijom pridjeva.
U devetom poglavlju dan je osvrt na vrijeme u lekcijama – o godišnjim dobima, koliko je sati, moj dan. Deseto poglavlje predstavlja zanimljive kulturološke i povijesne činjenice o Zagrebu te se daju korisni savjeti kako se snaći na putovanju bilo da je riječ o odlasku na more ili boravku u zračnoj luci. Uz to, u ovom se poglavlju nalaze i zanimljive i korisne fraze i rečenice. Posljednja poglavlja daju pregled hrvatske gramatike, rješenja zadataka te rječnik.
Obilježja su ovog udžbenika praktičnost i razumljivost. Tome pridonose raznolike, a prigodne teme, ali i kreativni grafički prikazi (razne ilustracije, slike i tablice). Cilj autorica bio je ne samo pružiti kvalitetan materijal za pouku već dati zanimljiv, suvremen metodički sjajno prilagođen sadržaj koji potpuno odgovara današnjim potrebama učenja stranoga jezika.
Katarina Zovak