Valpovo, 1750. – Budim, 1825.

Upoznajte autora prve arheološke rasprave među Hrvatima

Valpovo: Dvorac Prandau Norman
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
14.02.2018.
u 10:04

Godine 1831. objavio je prvo cjelovito tiskano izdanje Svetog pisma na hrvatskom jeziku. U književnosti je bio predstavnik pseudoklasičnog pjesništva, a uzor je vidio u Horaciju

Fra Matija Petar Katančić bio je hrvatski prosvjetitelj, književnik, latinist i autor prve arheološke rasprave među Hrvatima. Bio je i sveučilišni profesor poetike, arheologije i numizmatike te knjižnički kustos, autor prvog službenog prijevoda Biblije na hrvatski jezik (objavljen 1831.). 

Studirao je u Budimu, nakon čega je radio kao profesor u Osijeku, Zagrebu i Pešti. Godine 1831. objavio je prvo cjelovito tiskano izdanje Svetog pisma na hrvatskom jeziku. U književnosti je bio predstavnik pseudoklasičnog pjesništva, a uzor je vidio u Horaciju. 

Zapamćen je i kao izvrstan poznavatelj klasične grčke i rimske književnosti. Svojim djelom De poesi Illyrica libellus ad leges aestheticae exactus (Knjižica o ilirskom pjesništvu izvedena po zakonima estetike) iz 1817. prvi razmatra hrvatsku književnost s estetičkog stajališta. 

Tvorac je i prve arheološke rasprave u Hrvata – Rasprave o miljokazu, u kojoj opisuje rimski miljokaz pronađen kraj Osijeka. 

 

Hrvatski velikani, Večernji list, Zagreb, 2014.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije