Moja Hrvatska
Naslovnica Vijesti

Tisuće kanadskih Hrvata dočekalo branitelje i gradonačelnika Penavu

“Sudjelovanje u glazbenoj-scenskoj produkciji 'Bitka ta Vukovar' i druženje s herojima obrane grada članovi našeg društva nikada neće zaboraviti”, ističe predsjednica folklorne grupe Kralj Zvonimir iz Norvala, Zrinka Burić
15. prosinca 2017. u 08:00 2 komentara 2205 prikaza
Pogledajte galeriju 1/5

Krajem studenoga tisuće kanadskih Hrvata diljem Kanade dočekalo je hrvatske branitelje i gradonačelnika Vukovara, Ivana Penavu. Od Vancouvera, Calgaryja, Toronta i Windsora, mnogobrojna publika sa suzama i ponosom gledala je program pod nazivom “Bitka za Vukovar”, koji je organizirala Kanadsko-hrvatska gospodarska komora u suradnji s lokalnim folklornim društvima i hrvatskim župama.

Hrvatski radio Calgary Jubilej Duga tri desetljeća iza kanadskih Hrvata

“Sudjelovanje u glazbenoj-scenskoj produkciji 'Bitka ta Vukovar' i druženje s herojima obrane grada članovi našeg društva nikada neće zaboraviti”, ističe predsjednica folklorne grupe Kralj Zvonimir iz Norvala, Zrinka Burić. “Naše društvo sastoji se od stotinjak djece stare između 5 i 17 godina hrvatskih korijena, ali rođene u Kanadi. Neki od njih bili su u Vukovaru i često posjećuju Hrvatsku, a nekima je ovo bilo prvi put da čuju i nauče što se u Vukovaru dogodilo 1991.godine. Probe za ovaj nastup bile su emotivne za djecu i učitelje, a iskoristili smo priliku da pričamo s djecom o Domovinskom ratu”, zaključuje gospoda Burić.
Uz edukativnu vrijednost, multimedijalna predstava “Bitka za Vukovar” imala je i snažnu duhovnu notu u svakoj predstavi. 

Zašto su gorjele svijeće na svim predstavama

Na predstavama je gorjela svijeća na glavnoj pozornici, a plamen je simbolizirao ljubav i vatru koja postoji u srcima i dušama Hrvata za njihovu domovinu. Ivan Grbešić, tajnik Hrvatsko-kanadske komore i inicijator ove vrijedne akcije kaže: “Zamolili smo nazočne da ostanu u miru i tišini dok smo pogasili svjetla. Gradonačelnik Penava bio je pozvan da upali svoju svijeću i da s njome upali svijeću naših branitelja Plavšića, Markuša i Jurića. A onda su naši branitelji dalje proslijedili plamen svima prisutnima.

Zamolili smo nazočne da dobro pogledaju u svoj plamen i da se sjete jedne ili više osoba koje su se žrtvovale za ostvarenje višestoljetnog sna – da stvorimo današnju slobodnu i neovisnu Hrvatsku. 

A plamen se sačuvao i širio se, kako u dvorani tako i među našim ljudima – i, što je najbitnije, prosljeđivao se na mlađi naraštaj. Svjetlo se održalo kao znak zajedništva. Stoga je održavanje svijetla dužnost svih Hrvata domoljuba – da sve muke i patnje naših predaka, branitelja i žrtava ne budu uzaludne”, s ponosom ističe Ivan Grbešić.

Kako je započela suradnja s gradonačelnikom i braniteljima

Krajem studenoga 2016. godine Grbešić i Kanadsko-hrvatska gospodarska komora organizirali su prvi službeni posjet predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović hrvatskoj zajednici u Kanadi. Zajednička kampanja "Kanada za Vukovar" Komore i radioprograma Zvuci Hrvatske (Toronto), započela je dva mjeseca prije.  Cilj bio prikupljanje sredstava za obnovu Vukovarskog vodotornja. Organizirana je gala večera gdje se okupilo tisuću ljudi te je u kampanji prikupljeno 205.000 dolara. 

“Nakon posjeta predsjednice, otputovao sam u Vukovar da prisustvujem sastanku Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan RH. Bila je to idealna prilika da osobno uručim uime zajednice doprinos Hrvata Ontarija gradonačelniku Penavi i gradu Vukovaru”, ističe Grbešić. 

“Tijekom boravka u Vukovaru imao sam čast upoznati sjajnog i časnog čovjeka –  Ivana Penavu. Naknadno mi se javio Damir Plavšić sa zamolbom da pomognem organizirati  turneju za multimedijalnu predstavu 'Bitka za Vukovar' u Kanadi. Predstavio sam ovu ideju upravnom odboru Komore i tako su krenule pripreme. Nakon povratka u Kanadu, koordinirali smo turneju s našim kontaktima u Windsoru, Calgaryju i Vancouveru. Bili su spremni surađivati na ovom zajedničkom pothvatu. Kako smo bili u procesu osnivanja ogranka u Vancouveru, to je bila odlična prilika za njihovu prvu konkretnu akciju u zajednici. Pripreme su trajale malo više od dva mjeseca.”

Uz središnji skup u Torontu, na kojem se okupilo oko tisuću posjetitelja, osobito je dirljivo bilo u Windsoru. Suorganizatorica Didi Grbešić kaže da nisu očekivali tih 500 ljudi u sredini tjedna kada je mnogo ljudi posvećeno poslu i drugim obavezama. “Došli su i stari i mladi, bila je to zaista noć koja će se dugo, dugo pamtiti. To je samo mali dokaz da iseljenici poštuju naše heroje, naše branitelje, da nas još srce boli od trauma Domovinskog rata. Bili smo tu, daleko, i nismo mogli nikako drukčije pomoći.”

U Windsor su također došli američki Hrvati, njih dvadesetak iz Michigana i Detroita i fra Grbeš iz Chicaga. Prvo je održana misa za branitelje i žrtve Domovinskog rata, slijedila je večera, a onda program. Nastupilo je oko 80 djece iz folklorne skupine te domaća klapa Kartolina. 

 Vukovarski lampioni

Uza sva uzbuđenja oko “Bitke za Vukovar” u Kanadi, nastala je i cijela zavrzlama vezana uz crvene vukovarske lampione u obliku vodotornja. Za nastupe u Kanadi naručeno je bilo 144 originalnih vukovarskih lampiona koji su se nekako trebali transportirati u Kanadu. Organizatori su željeli imati autentične lampione za predstave. Komplikacije su nastale u Zračnoj luci u Zagrebu, gdje su Ivanu Grbešiću i njegovu ocu i puncu rekli da nije prihvatljivo pakiranje lampiona.  Uz pomoć osoblja, sva 144 lampiona prepakirana su i oblijepljena plastičnom folijom. Kad su lampioni stigli u Kanadu, kanadska carina imala je mnogo pitanja vezana uz lampione: “Što su lampioni? Kakvi su to “posebni lampioni”? Što će vam vukovarski lampioni?  Imate li namjeru prodavati te lampione?” Nakon duljeg razgovora, prihvatili su da će lampioni biti upotrebljeni za produkciju "Bitke za Vukovar". Zahvaljujući donaciji kanadskog biznismena Johna Alpeze, inače rođenog Vukovarca, kupljeni su svi lampioni i svijeće za susret u Torontu koji je bio najposjećeniji.

U završnici predstave u svim je gradovima otpjevana pjesma “Lijepa li si”. Svi su bili počašćeni i zahvalni što su imali prilike ugostiti gradonačelnika Penavu te branitelje Plavšića, Markuša i Jurića. 

Martin Paulić Martin Paulić Kako je kanadski Hrvat razotkrio neprijatelja u Domovinskom ratu Bosutski bećari Iseljenička turneja Kanadski i američki Hrvati uživat će u tradicionalnoj i modernoj tamburaškoj glazbi Kolinda Grabar-Kitarović Norval Kanadski Hrvati pripremili predsjednici dalmatinski ručak, tortu i uštipke
  • Avatar Ronin
    Ronin:

    Netko bi ovima u Kanadi trebao reći da je drugi svjetski rat završio i da su Pavelić sa svojim ustašama i kolegama fašistima i nacistima izgubili i da službena HR zastava ima grb koji počinje sa crvenim poljem.

  • Deleted user:

    uvik ista pisma..kad pokradu i potrose..i kad im triba lova..razlete se na sve strane svita..torbarit..a zapravo..j.ebe se njih za hrvate vanka..lova..samo lova..to je njihov bog.