Zbog korona mjera pozvani su samo najuži Zilsovi prijatelji među koji su bili i o.Frano Prcela, hrvatski dominikanac, teolog i znanstveni suradnik Instituta M.-Dominique Chenu u Berlinu, te fra Ante Bilić voditelj Hrvatske katoličke zajednice Stuttgart – Bad Cannstatt i nekadašnji voditelj HKZ Mainz.
Da nije situacija kakva jeste, odnosno da nema koronavirusa, Zils bi zasigurno pozvao mnoge Hrvate iz Mainza kako je to učinio i na proslavi svog 80. rođendana, a oni bi se odazvali u velikom broju jer taj njemački dominikanac uživa veliku naklonost Hrvata koji žive u Gutenbergovom gradu.
To i ne čudi, jer je Zils komunikativan, pristupačan, uvijek veseo i spreman na razgovor i to na hrvatskom jeziku. Naime, Diethard Zils vrlo dobro govori sedam jezika među kojima je i hrvatski, a za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu ga vežu drage uspomene, što uvijek rado ističe.
Pritom ne krije kako mu je Slavonija posebno srcu draga, pa iako, kaže, voli Dalmaciju i otoke, voli reći kako je on “sin ravnice”. Prvi put je u Hrvatsku otišao 60-tih godina, navodi Fenix.
– U to je vrijeme bilo teško ići u Hrvatsku jer me moji provincijali nisu puštali da odem u jednu komunističku zemlju kao što je bila tadašnja Jugoslavija. Kad sam prvi put bio, još nisam bio svećenik, a poslije sam puno puta odlazio s mladima – otkrio je prije nekoliko godina u razgovoru za Fenix Magazin njemački dominikanac Diethard Zils.
Izdao je i zbirku pjesama “Pilger des Wortes” koju je posvetio Hrvatskoj. Zbirka je izišla u vremenu povijesnog previranja u vrijeme rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Zils kaže kako je svim svojim srcem osjećao rat i bol koju je proživljavao hrvatski narod.