Moj lipi anđele

Nezaboravna večer klapa iz iseljeništva na Festivalu u Omišu. Publika našoj dijaspori pripremila iznenađenje

Foto: Branka Bezić Filipović
1/3
14.07.2019.
u 13:23

Da bi publici približio i jednu drugu vrstu a capella pjevanja, direktor Mijo Stanić pozvao je američki Studio 4 – Barbershop quartet, koji njeguje tradicionalni način pjevanja utemeljen još na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće, pod utjecajem afro-američke glazbe

Večer klapa na ovogodišnjem festivalu na Trgu sv. Mihovila u Omišu otvorila je u petak klapa Samoana iz Aucklanda na Novom Zelandu, koja uvijek predstavlja atrakciju. Osnovana u okviru Hrvatskog doma, premda članovi nisu hrvatskog podrijetla, a hrvatski jezik uče "u hodu", klapa njeguje a capella tradiciju s pacifičkim prizvukom. Svaki njihov nastup u Hrvatskoj pobudi zanimanje publike, koju su ovaj put počastili i Oliverovom pjesmom Moj lipi anđele, u znak sjećanja na popularnog pjevača.

Slijedio je zatim nastup mješovite klape Kartolina iz Windsora koja djeluje u okviru Hrvatske katoličke misije sveti Franjo Asiški. Klapu koja je utemeljena 2013. godine vodi Višnja Tijardović, članica s diplomom Glazbene akademije u Splitu. Većina od sedam članova klape rođena je u Hrvatskoj i došla je u Kanadu iz raznih krajeva. 

U Windsoru su organizirali prvi klapski koncert 2015. godine, koji je već postao tradicionalan. Klapa je početkom srpnja nastupila na Danu Kanade u organizaciji Veleposlanstva Kanade u Zagrebu. S namjerom da se hrvatska klapska tradicija prenese na mlađe naraštaje, Višnja Tijardović već četiri godine uvježbava dječju klapu Fritulice, koja iza sebe ima već niz zapaženih nastupa, a predstavljala je svojevrsnu atrakciju na Omiškom festivalu. Klapa ima repertoar na francuskom, engleskom i hrvatskom jeziku.

Da bi publici približio i jednu drugu vrstu a capella pjevanja, direktor Mijo Stanić pozvao je američki Studio 4 – Barbershop quartet, koji njeguje tradicionalni način pjevanja utemeljen još na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće, pod utjecajem afro-američke glazbe. Ovo je bio njihov prvi nastup u Hrvatskoj, ali i u Europi.

Večer je nastavljena nastupom muške klape Croatia München koja djeluje još od 1989. godine. Osim klapske pjesme na njihovom se repertoaru nalaze sakralne i domoljubne pjesme, a održali su niz nastupa po Njemačkoj.

Iz Argentine nam je stigla ženska klapa Valovi koja s Omiškim festivalom ima potpisan ugovor o suradnji. Klapa je osnovana 2002. godine u Buenos Airesu. Članice su kćeri prvog naraštaja emigranata i sve govore hrvatski jezik, a do sada su objavile dva CD-a. Prije dvije godine s muškom klapom BA organizirale su prvi susret klapa u Argentini. 

Zatim je uslijedio nastup klape Astoria iz New Yorka koja je već od ranije poznata omiškoj publici. Većina članova klape je iz Dalmacije, a nedavnim nastupom u Medison Square Gardenu, kada su pred NBA utakmicu između Idiana Pacers i New York Knickers pjevali američku himnu na dalmatinski način, postali su atrakcija na YouTubeu.

Mijo Stanić je iskoristio ovu priliku da njihovom članu Timislavu Smodlaki uruči prigodni poklon, jer je jedini od izvođača nastupio i na prvom festivalu klapa u Omišu, sada već daleke 1967. godine. Večer je završila kada su se na pozornicu popeli svi izvođači i s publikom zapjevali Da te mogu pismom zvati. Iz publike je stigao i poklon: Soparnik za poljičku nevistu koji je uručen Višnji Tijardović

Nastup na Omiškom festivalu bio je dio mini-turneje koja je započela u Bolu na Braču, Šibeniku, Omišu, da bi završila na Kruniku u Kučinama kraj Solina. Podsjetimo, svakoj klapi nastup na Omiškom festivalu predstavlja vrhunac karijere, pa tako i klapama iz iseljeništva. Festival je utemeljen 1967. godine i zaslužan je za očuvanje i razvoj klapske pjesme te hrvatskog glazbeno-tradicijskog blaga koje je, u prosincu 2012. uvrštenjem na UNESCO-ov reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, priznato kao svjetsko kulturno dobro.

Nastupe klapa iz iseljeništva Omiški festival organizirao je već dvaput i to 2006. i 2008. godine u suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika. Mijo Stanić, ravnatelj Festivala dalmatinskih klapa Omiš, smatra ovakve susrete važnima za očuvanje hrvatske baštine među iseljenicima, kao i za prenošenje tradicije na mlađe naraštaje. Ovakve manifestacije sada se već događaju i u suprotnom smjeru, pa klape u iseljeništvu organiziraju događaje na kojima sudjeluju hrvatske klape, kao i klape iz raznih zemalja gdje žive Hrvati. 


Branka Bezić Filipović

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije