Doživljaj

Duhovno-turističko i studijsko putovanje 'Kršćanski Pariz'

IKA
16.10.2019.
u 11:39

Duhovno-turističko i studijsko putovanje pokazalo je kreativnu komplementarnost koju je moguće uspostaviti između teologije i kulture, evangelizacije i turizma

Od 6. do 12. listopada održano je duhovno-turističko i studijsko putovanje "Kršćanski Pariz" za polaznike programa cjeloživotnog obrazovanja "Teološka kultura" na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, otvoreno i svim zainteresiranim osobama.

Središnji cilj putovanja bio je upoznati grad Pariz kroz njegove značajnije crkve i kršćansku baštinu. Ujedno se htjelo razmišljati o nezaobilaznom doprinosu kršćanstva francuskoj i europskoj povijesti, kao i o odnosu vjere i kulture te Crkve i društva u suvremenom svijetu. Putovanje je zamišljeno kao svojevrsno duhovno i intelektualno hodočašće, prožeto razgledavanjem crkvi i drugih kulturnih spomenika, molitvom i druženjem. Ukupno se obišlo 20 pariških crkvi i svaki dan se u jednoj od njih sudjelovalo na misi.

Putovanje je trajalo šest i pol dana. Prvog dana u Francuskoj najprije se posjetila katedrala Notre-Dame u Reimsu, poznata kao katedrala krunidbe francuskih kraljeva i remek-djelo gotičke arhitekture. Posjet samom Parizu započeo je stazama prvih pariških mučenika, biskupa sv. Denisa i njegovih sljedbenika, na brdu Montmartreu i sudjelovanjem na misi u bazilici Presvetoga Srca Isusova (Basilique du Sacré-Cœur).

Drugi dan bio je posvećen crkvama lijeve obale grada Pariza, osobito Latinske četvrti i četvrti Saint-Germain-des-Prés: Saint-Séverin, Saint-Julien-le-Pauvre, Saint-Nicolas-du-Chardonnet, Saint-Étienne-du-Mont, u kojoj se nalazi sarkofag sv. Genoveve, zaštitnice Pariza, i grobna ploča filozofa Pascala, zatim opatijska crkva Saint-Germain-des-Prés, kapela Sv. Vinka Paulskoga, crkve Sv. Ignacija i Saint-Sulpice, a misa je proslavljena u svetištu Čudotvorne medaljice (Rue du Bac).

U programu trećeg dana bili su Gradski otok i crkve desne obale: zbog velikih popravnih radova nastalih nakon tragičnog požara koji ju je zatekao u travnju ove godine, katedralu Notre-Dame moglo se gledati samo izvana; no zato se posjetila unutrašnjost znamenite Svete kapele (Sainte-Chapelle), koja se zbog njezinih čudesnih vitraja smatra najsvjetlijim biserom srednjovjekovne gotike. Posjetile su se također crkve Saint-Germain-l’Auxerrois, Notre-Dame de l’Assomption, La Madeleine, bazilika Notre-Dame-des-Victoires, a dan je završio misom u crkvi Saint-Eustache u četvrti Les Halles. Četvrtog dana organiziran je posjet veličanstvenoj katedrali Notre-Dame u Chartresu, najvećem simbolu gotike, a u popodnevnim satima posjećena je bazilika Saint-Denis, najstarija gotička crkva i nekropola francuskih kraljeva. Misa je toga dana bila je proslavljena u crkvi Svetih Ćirila i Metoda, sjedištu Hrvatske katoličke misije u Parizu.

Tijekom boravka u Parizu posjećena su također važna središta katoličkog intelektualnog života u Francuskoj, kao što su srednjovjekovni Kolegij bernardinaca (Collège des Bernardins) i isusovačko filozofsko-teološko učilište Centre-Sèvres. Pješice ili autobusom posjećeni su i mnogi drugi poznati povijesni i kulturni spomenici Pariza kao što su Sorbonne, Louvre, Panthéon, Dom invalida i druga mjesta. Posljednji dan u Parizu ostavljen je za osobne izborne sadržaje (posjet muzejima i slično) ili tematsku šetnju s pratiteljem. Na povratku prema Hrvatskoj kratko se obišlo središte austrijskog grada Salzburg i njegova barokna katedrala.

Cijelo to duhovno-turističko i studijsko putovanje bilo je iznimno bogato sadržajima i doživljajima. Ono je pokazalo koliko je slavni grad Pariz nezamisliv bez njegovih kršćanskih obilježja koja se mogu u preobilju uočiti kako u njegovim brojnim crkvama, svetištima i spomenicima, tako i u imenima ulica, četvrti ili u životopisima poznatih ljudi koji su u Parizu živjeli ili boravili. Ovaj kršćanski sadržaj u današnjoj je hipersekulaziranoj Francuskoj i Europi, nažalost, većim dijelom zaboravljen ili zanemaren. Stoga je još jedna nakana ovog putovanja bila ponovno otkriti kršćanske korijene Francuske i Europe te ukazati na trajnu aktualnost kršćanske poruke u današnjem svijetu i za suvremenog čovjeka.

Na putovanju je ukupno sudjelovalo tridesetero osoba, među kojima četvero profesora KBF-a Sveučilišta u Zagrebu: doc. dr. sc. Jasna Šego, doc. dr. sc. Ivan Dodlek, mag. Karlo Šimek i vanjska suradnica dr. sc. Nada Babić. Putovanje je također imalo ekumensko obilježje jer mu se pridružilo šestero nagrađenih učenika Srpske pravoslavne opće gimnazije "Kantakuzina Katarina Branković" u Zagrebu, zajedno s njihovim ravnateljem, protojerej-stavroforom Slobodanom Lalićem. Idejni začetnik, suorganizator i pratitelj putovanja bio je doc. dr. sc. Tomislav Kovač, pročelnik Katedre fundamentalne teologije KBF-a Sveučilišta u Zagrebu, a odgovorni organizator Hodočasničko-putnička agencija Kraljica mira iz Zagreba.

Duhovno-turističko i studijsko putovanje "Kršćanski Pariz" pokazalo je kreativnu komplementarnost koju je moguće uspostaviti između teologije i kulture, evangelizacije i turizma. S obzirom na to da takvih sadržaja uvelike nedostaje, namjera je (su)organizatora nastavljati razvijati isto ili slična putovanja te ih ponuditi teološkim i drugim učilištima, župskim i redovničkim zajednicama, kao i svim zainteresiranima. Naglasak će se zadržati na Francuskoj kao jednoj od kolijevki europskog kršćanstva, tako će se među budućim projektima nastojati osmisliti putovanje na temu "Kršćanske Bretanje" i "Putovima francuskih gotičkih katedrala".

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije