Veseli nas svjedočiti mnogim okupljanjima našeg naroda u svijetu, a posebno pojedinaca koji su bili uspješni i ostavili velike rezultate svog rada u novoj domovini.
Isto tako, ponosimo se kada su hrvatski iseljenici uspješni i dio su sveobuhvatnog društvenog i javnog života na svim razinama. Ima ih u građevinarstvu, poljoprivredi, dobrotvornim ustanovama, crkvenim službama, vodećim privrednim, društvenim i političkim položajima ili, najkraće rečeno, u svim porama društvenog i javnog života. Svih zanimanja i službi! I to vrlo uspješnih, ali uvijek svjesni svojih hrvatskih korijena i potomstva.
Jedan od njih je vlč. Phillip Pribonić koji je tijekom prosinca 2017. proslavio 50. obljetnicu svog svećeničkog rada.
Vlč. Pribonić, sin Marka i Pauline (r. Jarnević), rodio se u McKeesportu, u predgrađu Pittsburgha, u Pennsylvaniji 21. travnja 1942. Njegovi bake i djedovi doselili su se u Ameriku iz Bosiljeva i Slunja, zato su mu ta dva mjesta i domovina Hrvatska uvijek u mislima i srcu. Vlč. Pribonić završio je pučku i župsku školu u McKeesportu, katoličko veleučilište (Gannon College) u mjestu Erie (Pennsylvania), katoličko veleučilište (St. Vincent College) u Latrobeu (Pennsylvania) i studij teologije (Pontifical Gregorian University) u Rimu.
Za vrijeme studija i boravka u Rimu, upoznao je splitskog biskupa Franu Franića, kasnije nadbiskupa Splitsko-makarske biskupije, koji ga je primio u goste i upoznao s radom biskupije. Zaređen je za svećeničku službu 21. prosinca 1967. u St. Peter Basilici. Svoju prvu svetu misu služio je u župi sv. Mavra opata u Bosiljevu, 1. siječnja 1968., u mjestu svog djeda (po majci) Jarnevića. Nakon toga vlč. Pribonić vratio se u svoj rodni McKeesport i Pittsburgh te obavljao svećeničku službu u nekoliko župa pittsburške biskupije.
Prestanak obavljanja svećeničke dužnosti obilježio je u St. Joan of Arc Church, u mjestu South Park (Pennsylvania), svečanom misom. Prepuna crkva vjernika, štovatelja i oko 16 svećenika, zatim svečani banket u crkvenoj dvorani, odraz su rada ovog doista divnog čovjeka i Božjeg te narodnog sluge.
Društvo Bosiljevo iz Toronta poslalo je svoje zastupnike na ovu svečanost, na čelu s predsjednikom Stjepanom Jarnjevićem. Uručili su mu kao dar umjetničku sliku crkve sv. Mavra opata iz Bosiljeva.
Nakon nekoliko prigodnih, ali zapaženih govora koji su oslikavali život i rad ovog izvanrednog čovjeka, prisutne je pozdravio slavljenik. Zahvalio je jednostavnim riječima koje su iskazale poštivanje svih uzvanika, članova njegove župe i pojedinaca koji su prednjačili u crkvenim pothvatima.
A pothvata je bilo dosta, počevši od preuređivanja crkvenih prostorija do izgradnje dvorane za društvena okupljanja koja je nazvana "Domremy Pavillion" po mjestu rođenja Joan of Arc u Lorraine (Francuska). Crkva posjeduje i veće zemljište koje župljani dobrovoljno obrađuju te plodovima rada – povrćem iz vrta – daruju siromašne obitelji i pojedince. Humanitarni pothvat doista je hvalevrijedan i na ponos župljana.
Velečasni Pribonić član je Hrvatske bratske zajednice u Americi od rođenja i nositelj je značke za 50-godišnju pripadnost udruzi. Često je prisutan na mnogim okupljanjima našeg naroda i ljubitelj je hrvatskih kulinarskih specijaliteta.
Na tamburaškom festivalu odraslih 2016. u Pittsburghu služio je svetu misu i zamolio da se sredstva prikupljena milodarima daruju za obnovu vodotornja u Vukovaru. Sudjelovao je u mnogim humanitarnim akcijama koje je organizirala zajednica ili pojedinci te je bio jedan od prvih koji je priložio svoj novčani dar. Eto takav je Phillip Pribonić.