Umjetnost ne poznaje granice. Ne treba nužno imati akademske umjetnike da bismo imali dobru i kvalitetnu umjetnost - rekla je kustosica i voditeljica zbirke marginalne umjetnosti Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu Daniela Bilopavlović Bedenik na otvorenju izložbe hrvatskog art bruta upriličene u petak u Kući kulture Infeld u Halbturnu u Austriji pod nazivom "Istraživači čudesnoga - radovi iz zbirke marginalne umjetnosti MSU Zagreb", izvijestilo je Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Beču, čije je izaslanstvo na čelu s veleposlanikom Danielom Glunčićem, bilo među uzvanicima.
Pod nazivom art brut ili row art, podrazumijeva se nekonvencionalna umjetnost mahom neakademskih slikara koji stvaraju instinktivno i spontano. Dok je u Austriji ova struja umjetnosti već etablirana, pogotovo preko Guginga kao centra art bruta, u Hrvatskoj se marginalna umjetnost počela otkrivati i izlagati 1990-tih godina. Stoga je izložba u Kući kulture Infeld rijetka prilika vidjeti hrvatsku marginalnu umjetnost izvan Hrvatske.
Izložba u Halbturnu nastavak je suradnje i umjetničke razmjene austrijske kolekcionarke i poduzetnice hrvatskih korijena Zdenke Infeld i Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb. Pod nazivom „Nije san nego doživljaj“ Zdenka Infeld prošle je godine u Muzeju za suvremenu umjetnost izložila neke od najvećih umjetnika art bruta iz zbirke Infeld.
Uzvratna izložba MSU-a u Kući kulture Infeld ujedno i prvo predstavljane hrvatskog art bruta odnosno marginalne umjetnosti u Austriji. Izložba obuhvaća 17 umjetnika i 50-tak radova na platnu papiru i drvu, koji daju uvid u izvanrednu raznolikost zbirke art bruta i marginalne umjetnosti Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb.
Oblikovani svojim životnim iskustvom autori se bave egzistencijalnim pitanjima ljudskog postojanja poput sudbine i patnje, ludila i nadahnuća, ljubavi i stvaralačke snage stvarajući autentičnu i snažnu umjetnost oslobođenu stega akademskih konvencija. „U umjetnosti nema mjesta politici i profitu. Kolekcionara mora voditi samo ljubav prema umjetnosti, a novac služi kako bi se njime mogli omogućiti lijepi projekti poput ove izložbe” istaknula je Zdenka Infeld u svom pozdravnom obraćanju uzvanicima.
Otvorenje je upriličeno u komornom krugu. Uz obitelj i najbliže suradnike tvrtke Thomastik Infeld te kustosice MSU Daniele Bilopavlović Bedenik i njezine obitelji na otvorenje je pozvana nekolicina uzvanika i dragih prijatelja među kojima i hrvatski veleposlanik u Austriji Daniel Glunčić sa svojim timom.
“Okruženi smo nesrećama i tragedijama poput ratova i elementarnih nepogoda i osjećam da nije vrijeme za velika slavlja”, obrazložila je Infeld izostanak masovnog otvorenja kakva su bila prije korona pandemije. Iako u manjem krugu otvorenje je proteklo izuzetno svečano. Suradnici tvrtke Thomastik-Infeld, koja je u vlasništvu Zdenke Infeld, ujedno akademski glazbenici, upriličili su na violini i violončelu manji komorni koncert s djelima baroknih skladatelja.
Zaključno su kustosica zbirke Infeld Yordanka Weiss i kustosica Bilopavlović Bedenik provele veleposlanika i djelatnike VRH Beč izložbom i otkrile mnoge zanimljive pojedinosti o umjetnicima i njihovim djelima koji svojim zanimljivim umjetničkim svjetovima nimalo ne zaostaju za akademskom suvremenom umjetnošću. U tome su se složili svi posjetitelji izložbe.
Izložba “Istraživači čudesnoga - radovi iz zbirke marginalne umjetnosti MSU Zagreb“u galeriji Haus der Kultur Infeld u Halbturnu otvorena do 10.12. 2023. godine
Prikazani su radovi Petra Brajkovića, Margarete Vidmar, Dubravka Sertića, Dragutina Trumbetaša, Melite Kraus, Stjepana Bukovine, Krešimira Hlupa, Božidara Štefa Goluba, Željka Korošeca, Simona Petkovicha, Gojislava Kalapača – Goje, Ivana Švalja, Katherine L. Woznicki, Gorana Stojčetovića, Igora Lasića, Ljiljane Arar i Zvonka Bratića.