Honolulu, glavni grad najmlađe američke države Havaji, ima oko 400 tisuća stanovnika, a Hrvati su se tu uglavnom naselili zbog posla. Većinom su došli s područja Bosne i Hercegovine u posljednjih dvadeset godina.
Međutim, još ranije jedan naš čovjek ostavio je traga u tome gradu na tihooceanskom otoku. Bio je to pomorski kapetan John Dominis Gospodnetich, s otoka Brača, koji je plovio između Bostona i Honolulua u razdoblju između 1820. i 1840. godine.
>> Andrija Puharich, američki Hrvat koji je za CIA-u istraživao fenomene
U braku s Mary Jones, kapetan Dominis dobio je sina Johna Owena te su se naselili u Honoluluu.
U središtu grada kapetan Dominis izgradio je kuću u kolonijalnome stilu. Budući da je poslije postala rezidencija havajskih guvernera, dobila je naziv Washington Place u čast američkoga predsjednika Georgea Washingtona.
John Dominis nestao je u brodolomu, a njegov sin John Owen (1831. – 1891.) mnogo godina kasnije imenovan je guvernerom, oženio se havajskom princezom Lydijom i postao havajski princ. Živjeli su u Washington Placeu do njegove smrti 1891.
Nedugo nakon Johnove smrti supruga mu je bila okrunjena kao posljednja havajska kraljica Lili uokalani. Johna Owena smrt je spriječila da postane kralj. Podaci o Gospodnetichu i njegovoj supruzi čuvaju se u muzeju Bishop u Honoluluu.
Američki junak Peter Tomich
Daleki Havaji kriju još jednu hrvatsku priču. Junak Drugoga svjetskog rata bio je Peter Tomich, rođen u Prološcu pokraj Vrgorca 1893. godine.
Zvao se Petar Herceg, a obiteljski nadimak bio im je Tonić, što se kasnije pretvorilo u prezime Tomić.
U Ameriku je stigao 1913. i stupio je u vojsku. Nakon Prvoga svjetskog rata prešao je u mornaricu gdje je bio glavni strojar na razaraču Utah.
Početak Drugoga svjetskog rata zatekao ga je u Pearl Harboru na Havajima kada su Sjedinjene Američke Države napali Japanci 1941. godine.
Tomich je održavao pogođeni brod sve dok preživjeli u napadu nisu dospjeli do obale. On je na kraju izgubio život. Razarač Utah i danas stoji potopljen u ratnoj luci Pearl Harbor, ali na mjestu koje nije otvoreno za posjetitelje.
Na tom povijesnom mjestu, postavljena je spomen-ploča posvećena svima stradalima, a posebno ovom hrvatskom iseljeniku.
Američka mornarica odužila se hrabrome Hrvatu već u prosincu 1942. godine kada je u brodogradilištu u Houstonu porinut ratni brod koji je dobio ime USS Tomich.
Predsjednik Franklin D. Roosevelt odlikovao ga je postumno Medaljom časti američkoga Kongresa, koja je godinama bila pohranjena na Pomorskoj akademiji u dvorani Tomich Hall.
Tek 18. svibnja 2006., kada je nosač aviona Enterprise boravio u splitskoj luci, medalja je predana Tomichevoj obitelji.
>> Hrvat – padobranac na Normandiji
Hrvati su, za razliku od jugonacionalistickih trolera, uvijek bili na strani dobra. Naravno, u svakom narodu ima propalica ili ubojica...poput Tita,Pavelica,komunistickih aparatcika i njihovih medijskih sljedbenika,hehe...stvar je da su takvi manjina, za razliku od nebeskog naroda...Tamo se nadje poneki dobar covjek. Pokojni Herceg-Tomic je istinski junak. Slava mu.