Marlene Prischich među münchenskim Hrvatima poznata je kao pijanistica.
Njezini roditelji potječu iz Lovrana. Šezdesetih godina prošlog stoljeća mogli su birati hoće li svoj život nastaviti u Göteborgu ili Rimu.
"No privukao ih je grad u koji vode svi putevi", otkrila nam je Marlene.
Desetljeće i pol kasnije mladi bračni par zbog posla odlazi u Modenu gdje se 1976. rodila naša sugovornica.
"Moju talentiranost za glazbu primjećuju brzo i tako me upisuju u dječji zbor Coro di Voci Biance Artemusica pod vodstvom tenora i maestra Luciana Pavarottija. Gledala sam ga kao golemog čovjeka s bradom koji je nama djeci rado dijelio slatkiše", istaknula je.
Marlene je tijekom svoje glazbene karijere radila s opernom divom Mirellom Freni.
"Kad ste u blizini svjetski poznatih osoba, a pritom s njima imate poslovne kontakte, shvatite da se zapravo radi o običnim i skromnim ljudima", priznala je.
Naša sugovornica bila je nagrađivana na brojnim talijanskim natjecanjima, a puno pažnje posvetila je i vlastitom obrazovanju.
"Završila sam studij romanistike, germanistike i konzervatorij za glasovir. Magisterij stječem u Bologni, a doktorat u Münchenu", dodala je.
Tijekom fakulteta nije ni slutjela da će upoznati sedmerostrukog svjetskog prvaka u Formuli 1.
"U Modeni sam Michaela Schumachera podučavala talijanski jezik", pohvalila se.
Darovita umjetnica Prischich posebno voli djela Chopina. Neumornog je i ambicioznog duha.
Kako nije mogla živjeti samo od glazbe, zapošljava se u jednoj berlinskoj izdavačkoj kući gdje radi na enciklopediji povijesti umjetnosti zemalja jugoistočne Europe, razotkrivajući hrvatske umjetnike, arhitekte i znanstvenike koji su djelovali između 16. i 21. stoljeća.
Silvano Jelenić
Matica
O.K. I što sad?