Hrvatska katolička župa Rosenheim djeluje u Bavarskom pastoralnom području u sklopu Nadbiskupije München i Freising. Na početku su ovdje pastoralno bili aktivni svećenici i suradnici iz Münchena. Kada je na to područje pristigao veći broj Hrvata, Nadbiskupski ordinarijat iz Münchena osnovao je samostalnu misiju za Rosenheim i okolna mjesta.
Tako je Hrvatska katolička misija Rosenheim osnovana 12. rujna 1973. godine i danas broji oko tri tisuće vjernika. Od 2014. službeno se zove Hrvatska katolička župa. Povjerena je pastoralnoj skrbi Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja sa sjedištem u Splitu.
Dosad su je vodili fra Milan Ante Anić (1973. – 1974.), fra Dominik Tomić (1974. – 1976.), fra Božo Ančić (1976. – 1978.), fra Nikola Čurčija (1978. – 1981.), fra Josip Ivon Lucić (1981. – 1988.), fra Tomislav Pavao Duka (1988. – 1991.), fra Ivan Nimac (1991. – 1997.), fra Josip Kulović (1997. – 2006.), fra Ivan Vidović (2006. – 2010.) i fra Nediljko Norac-Kevo od 2010. do 2017. Od ove godine župnik je fra Frano Čugura.
U župi kao pastoralni suradnik od 1982. djeluje Mirko Kapetanović, a kao tajnica Ružica Lončarić (1992. – 2015.). Danas je tajnica Karmela Lukanović (od 2015.). U misiji su prethodno bili aktivni pastoralni suradnici i suradnice: s. Nedjeljka Milanović (1977. – 1978.), s. Julija Vidmar (1978. – 1981.), a dragovoljno je djelovao i trajni đakon Georg Spinder (1978. – 1986.).
Mise se na hrvatskom jeziku, uz crkvu Krista Kralja u Rosenheimu, slave još u crkvi sv. Agate u Agathariedu, u kapeli sv. Mihaela u Wasserburgu te utorkom i petkom uz prigodnu pobožnost u župnoj kapeli.
Uz redovite pastoralne aktivnosti, posebna pozornost posvećena je radu s djecom i mladima. Vjeronaučna pouka održava se za prvopričesnike, djecu od četvrtog do šestog razreda i krizmanike. Redoviti vjeronauk je u Rosenheimu, a u filijalama kao priprava za sakramente prve pričesti i potvrde.
Od 2002. u misiji djeluje i misijsko vijeće. Među članovima su mladi, ali i odrasli ljudi iz Rosenheima i drugih župnih filijala. Subotom se okupljaju članovi biblijske skupine.
Župa ima svoje glasilo pod nazivom "Zvono" i ministrantsku skupinu. Nastoji razvijati i kulturnu djelatnost, organizira predavanja, a radi i na očuvanju hrvatske folklorne baštine. Tijekom vjeronauka za djecu, organizira se rad i s roditeljima, posebno sa skupinom čitača. Tako se stvara obiteljsko ozračje u kojemu jedni pomažu drugima.
Vjernici rado aktivno sudjeluju na hodočašću u Altöttingu i Mariasteinu, a rado hodočaste i u druga svetišta.
Župa razvija dobru suradnju s njemačkom Crkvom te s hrvatskim misijama i župama u Bavarskom pastoralnom području. Ovdje djeluje i odrasli mješoviti zbor koji vodi Mirko Kapetanović, aktivan i u predavanju vjeronauka. Ujedno je osnovao dječji zbor i zbor mladih za posebna liturgijska slavlja.
U misiji djeluje i tamburaška skupina, dok je u povijesti vidljiva i aktivna humanitarna djelatnost. Vjernici su od samog početka na razne načine pomagali bolesnima, potrebitima i siromašnim pojedincima, obiteljima i zajednicama u domovini. Solidarnost s potrebitima u domovini posebno je bila vidljiva za vrijeme Domovinskog rata, o čemu svjedoče brojne zahvalnice.
Od dolaska u Rosenheim i okolicu, Hrvati katolici osjećali su potrebu međusobnog povezivanja i druženja. Danas se okupljaju i u sklopu nogometnog kluba "Croatia".
Župa ima i pastoralni centar u kojemu se u raznim prigodama druže vjernici. U povodu 30. obljetnice pastoralnog djelovanja misije, 2003. godine objavljena je prigodna spomen-knjiga, koja je veliki doprinos očuvanju vjerskog i nacionalnog bića Hrvata katolika u tome njemačkom gradu.
Župa ima i vlastitu internetsku stranicu...
Adolf Polegubić, "Dušobrižništvo za Hrvate u Njemačkoj", Hrvatski dušobrižnički ured – Niz "Diaspora croatica" knj. 24, Frankfurt am Main, 2017.
Opaka je to žuhpa, jer nemreš u crkvu ako ne daš min. 20 eura popovima, a ako ne dolaziš i ne daješ lovu redovito, sljede javne prozivke i ostala popovska sranija, vrlo obiteljski nema šta, .... harač rajo, harač, il' belaja bit'će, .......