Veliku pozornost posvećujemo osobama koje pišu o hrvatskom iseljeništvu. Svoje mjesto imaju i one koje oblikuju likovna djela vezana uz našu dijasporu. Kako stoje stvari s osobama koje stvaraju filmska djela za iseljeništvo i o njemu? Premda je 20. stoljeće vrijeme "pokretnih slika", one vezane uz Hrvate izvan Republike Hrvatske kao da su stavljene nekako sa strane.
Koliko znamo o stvarateljima filmskih i videosadržaja u iseljeništvu? Razmjerno malo. U tu zanemarenu skupinu ulazi i bračni par Ranogajec. Zvonko i Jagica sa svojim kamerama već su desetljećima prisutni u hrvatskom iseljeništvu. Unatoč tome, o tom paru supružnika koji su veliki dio života posvetili živoj slici i riječi hrvatskog iseljeništva znamo razmjerno malo.
Zvonko i Jagica našli su se u Njemačkoj početkom 60-ih godina 20. stoljeća. Tu su se i vjenčali. Život ih je zatim odveo u Kanadu te u Sjedinjene Američke Države, u Chicago gdje je Zvonko kupio svoju prvu filmsku kameru, slavnu "superosmicu". Time je počela strasna veza Zvonka Ranogajca i snimanja hrvatske zajednice u dalekoj Americi.
Od 1983. Ranogajec radi u profesionalnom TV-studiju. Čak 25 godina producirao je emisiju "The Croatian Perspective" na hrvatskom i engleskom jeziku. Od osobite su važnosti videomaterijali koje je Ranogajec snimio tijekom Domovinskog rata u hrvatskoj zajednici u Americi. Rezime 25 godina videopraćenja američkih Hrvata predstavlja serija "Hrvatska dijaspora – taj živi dio hrvatskog naroda".
Tijekom desetljeća nastali su sati i sati videomaterijala o hrvatskim zajednicama izvan Republike Hrvatske. Zbog prirode medija na kojima se snimke čuvaju postavlja se pitanje očuvanja i predstavljanja povijesno bitnih snimki. Ako se ne pronađe adekvatan odgovor, prijeti nam gubitak važnog dijela nacionalne baštine, baštine kojoj je bračni par Ranogajec dao važan doprinos.