Ovaj klub na najbolji način ilustrira pod kojim je uvjetima radila i djelovala većina nogometnih klubova u bivšoj Zapadnoj Njemačkoj.
Svoje prve nastupe momčad je imala na turniru održanom 2. studenoga 1972. godine u Bad Ditzenbachu. Sportsku opremu, dresove i loptu nabavio je svećenik Marijan Kopoić.
Nažalost, iz straha od represije jugokonzulata, raznih vrsta ispitivanja i pritisaka vlasti prilikom posjete domovini, na osnivačkoj sjednici održanoj 3. ožujka 1972. Croatia mijenja ime u NK Vjesnik.
Za prvog predsjednika izabran je Ante Slavulj, za tajnika Marko Skenderović, a za rizničara Mićo Jerbić koji je ujedno imenovan i trenerom.
U gradu s malobrojnom hrvatskom zajednicom osnovan je još jedan nogometni klub – Podravka.
Međutim, pomanjkanje igrača, a prije svega materijalnih sredstava, prisilili su dva kluba da se spoje.
Djelujući pod novim imenom, Vjesnik-Podravka, klub je uspio okupiti oko sebe stotinjak članova, uključujući upravu i igrače. Opstao je do 1982.
Nakon pet godina stanke, na prijedlog Stjepana Kaina, Branka Šimote, Predraga Miljkovića, Ivana Tvrdog, Zvonka Godine, Branka Šimunića i Ivana Severa, nogometni klub Vjesnik ponovno se počeo natjecati.
Početkom devedesetih ime je promijenjeno u Croatia i tako se klub simbolično vratio na početak.
Na čelo je došao Branko Šimota, Predrag Miljković izabran je za potpredsjednika, "tehniko" kluba postao je Stjepan Kain, a rizničar Zvonko Godina.
Mene samo zanima,da u njemackoj nisu smjeli ,a lazu nego nisu htjeli,uostalom kako to da u yugi ima toliko NK CROATIA,igrao sam i ja u njoj,ĐAKOVO,i prestanite glorificirat ,kao. da niko nista nije smjeo,tko je htjeo mogao je ici u crkvu ,biti krsten,krizman i igrat u klubu pod imenom,CROATIA,cak je i postojalo croatia osiguranje,naravno oni koji su htjeli biti i katolici i komunisti,njima nije to odgovaralo,nemozes imat dve vjere,zato ne lazite ovu mladu djecu gadovi stari