U hrvatskom Veleposlanstvu u Beču u srijedu navečer održana je “Večer iseljeništva”, zamišljena kao inicijalan skup za bolje medijsko povezivanje Hrvata u Austriji s Hrvatima u Njemačkoj i Švicarskoj. Kao medijska poveznica istaknuta je “Večernjakova domovnica”, najprestižniji iseljenički skup koji povezuje hrvatsko iseljeništvo s domovinom, a održava se već 16 godina zaredom u njemačkom Bad Homburgu u organizaciji “Večernjeg lista” i najčitanijeg hrvatskog iseljeničkog portala “Fenix-magazina.de”. Visoki pokrovitelj “Večernjakove domovnice” već tradicionalno je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.
“Večernjakova domovnica je neupitno prominentni medijski događaj i ima važnu ulogu u vidljivosti uspješnih Hrvata u iseljeništvu”, rekla je Andrea Šelendić iz Veleposlanstva RH u Beču, uvodno pozdravivši sve nazočne predstavnike hrvatskih udruga u Austriji i Hrvatske katoličke misije u Beču, te medijske predstavnike. Istaknula je kako su mediji “važni, jer su naša svakodnevica i dobivaju posebnu dimenziju jer povezuju iseljene Hrvate s Hrvatskom i obrnuto”. Gospođa Šelendić je napomenula kako se radi o “informativnoj i inspirativnoj večeri, uz glazbenu podršku Dubrovačkih kavaljera i njihovog vođe Josipa Ćenića”.
Kroz Večer iseljeništva su vodile, potpisnica ovih redaka i glavna urednica Fenix-magazina Marijana Dokoza, koja je posebno za tu prigodu doputovala iz Frankfurta. Iz medijskog kuta gledanja obje smo pokušale predstaviti mogućnosti umrežavanja na primjeru Večernjakove domovnice, ponudivši pomoć pri uspostavi kontakata između hrvatskih iseljeničkih udruga i sportskih klubova u Austriji, s onima u Njemačkoj i Švicarskoj - i obrnuto.
“Glavni cilj današnjeg okupljanja je medijska pomoć u očuvanju i afirmaciji hrvatskog identiteta, jezika i kulture u izvandomovinstvu. Ali i povezivanja s lokalnom zajednicom, većinskim domicilnim stanovništvom, Austrijancima, Nijemcima, Švicarcima i šire, kako bi nas Hrvate, kroz razne formate komuniciranja, uključujući virtualne mreže prepoznali, u svrhu hrvatske promocije, ali i boljeg međusobnog razumijevanja i uspješnog suživota”, rekla je Snježana Herek, dopisnica Večernjeg lista u Beču.
Marijana Dokoza osvrnula se je na položaj i rad hrvatske zajednice u Njemačkoj i suradnju hrvatskih kulturnih i sportskih društava i klubova u toj zemlji sa sličnima u Švicarskoj.
“Iz moga iskustva, najveći problem hrvatske zajednice je kako privući mlade ljude u svoje redove. Teško je, ali ima pozitivnih primjera koji bude nadu, poput društva “Golubica” iz okolice Stuttgarta, osnovanog u teško pandemijsko vrijeme. Netko ih je nominirao za Večernjakovu domovnicu, i kroz taj izbor su prepoznati. Radi se uglavnom o mladim ljudima 25, 26-godišnjacima, koji su dobili toliko glasova da su osvojili Domovnicu i sada imaju sjajnu suradnju s ostalim udrugama u Njemačkoj. Bit svega je da već postojeća društva pomažu mladima”, istaknula je Dokoza. U nastavku je napomenula kako je mnogima nagrađenima “Večernjakova domovnica”, bila “vjetar u leđa” u njihovom daljnjem stvaranju i karijeri.
“I zato je važno da svi zajedno surađujemo i ne gledamo se kroz konkurenciju. Što je više medija, to bolje, ljudi su raznovrsnije, transparentnije i bolje informirani”, poručila je glavna urednica Fenixa, pozvavši sve na suradnju. A kako je istakla više se ne radi samo o području Njemačke, Švicarske i Austrije gdje žive Hrvati nego i mnogo šire, iznijevši primjer Hrvata iz Irske te ostalih europskih i prekomorskih zemalja, koji se natječu ili dolaze na Domovnicu.
Svoje viđenje suradnje i međusobnog umrežavanja Hrvata u inozemstvu potom su dali predstavnici hrvatskih udruga u Austriji i ostali nazočni. Bilo je tu konstruktivnih prijedloga, od potrebe da se organizira kulturno-sportski dani Večernjeg lista i Fenix magazina do smotre folklora po uzoru na onu koju je svojevremeno organizirala austrijska udruga “Anno 93” na čelu s Pericom Mijićem. Također je bilo predlaganja novih vidova suradnje do kritika i iznošenja nezadovoljstva trenutačnim stanjem koje, kako smo čuli, između ostalog izaziva, nedostatak financijskih sredstava, a ponekad i jal i nesloga u vlastitim redovima. Bilo je tu i nezadovoljstva položajem hrvatskog jezika u izvandomovinstvu, posebice u Austriji, pitanja poput onog, kako točno funkcionira natjecanje i dodjela nagrade “Večernjakova domovnica”, čiji je inicijator i idejni začetnik poznati hrvatski novinar i urednik Stipe Puđa iz Frankfurta.
Pojašnjeno je kako se nagrada dodjeljuje dobitnicima prema glasovanju čitateljstva, to znači prema vašim glasovima, te glasovima stručnog žirija u svakoj od natjecateljskih kategorija. “Svatko tko online glasa točno vidi koliko je tko prikupio glasova, što je posve transparentno”, pojasnila je Dokoza.
Na kraju je Večeri iseljeništva, Snježana Herek izvijestila sve nazočne da će se sljedeća 17. Večernjakova domovnica održati 4. ožujka 2023. godine u Kongresnom centru u Bad Homburgu i pozvala hrvatske udruge da nominiraju svoje zaslužne pojedince ili cjelokupnu udrugu, klub ili društvo i tako iskoriste mogućnost ne samo da dođu do nagrade, nego i putem Fenix-magazina i Večernjaka, koji na svom portalu Moja Hrvatska također prati zbivanja Hrvata u svijetu, besplatno predstave svoje aktivnosti.
“Nudimo naše portale kao platformu i posrednika za spajanje s Hrvatima u ostalim zemljama. Možemo pomagati u uspostavi kontakata i o vama pisati. Ono što ne možemo je financijski vam pomoći. Ali možda to mogu ili rado će učiniti neke hrvatske poduzetničke tvrtke u inozemstvu putem sponzoriranja vaših aktivnosti”, napomenula je Dokoza.
“Iseljenička večer” u hrvatskom Veleposlanstvu u Beču, koju su svojim popularnim glazbenim prilozima uveličali Dubrovački kavaljeri predvođeni Josipom Ćenićem, također dobitnicima Večernjakove domovnice, okupila je oko 40-tak predstavnika hrvatske zajednice u Beču. I to zahvaljujući agilnoj Katarini Dorkin Križ iz Veleposlanstva RH, koja ih zivka i obavještava.
U svakom slučaju bio je to samo prvi iskorak prema međusobnom, sveobuhvatnijem zbližavanju Hrvata u Austriji, Njemačkoj i Švicarskoj. Nastavak slijedi u raznim vidovima i na raznim razinama.