Prema najnovijim rezultatima Google Analyticsa, Moju Hrvatsku u studenom je posjetio 348.141 jedinstveni korisnik. Potportal Večernjeg lista namijenjen Hrvatima izvan domovine u istom mjesecu zabilježio je i nevjerojatnih 1,401.099 pregleda stranica.
"Iako nam je u pripremi projekta tijekom posjeta iseljeničkim zajednicama postalo jasno da se radi o nepresušnom izvoru zanimljivih, poučnih i neispričanih životnih priča, ipak nismo očekivali toliki medijski interes", rekao je Ivan Ril, urednik ovog portala.
A Moja Hrvatska predstavljena je 22. ožujka 2016., nakon gotovo dvogodišnjeg istraživanja tržišta i rada na projektu.
"Prvi smo na valu najnovijeg odlazaka iz domovine započeli s medijskim praćenjem naših ljudi. Tijekom 2014. i 2015. Vecernji.hr objavio je mnogobrojne iseljeničke priče i baš su one često bile najčitanije u danu objave", podsjetio je Ril.
Portal danas, iz prve ruke, prati Hrvate u Chicagu, Canberri, New Yorku, Santo Domingu, Buenos Airesu, Ontariju, Münchenu, Mainzu, Floridi, Bruxellesu, Sao Paulu, Pittsburghu, Beču... Cilj mu je: sačuvati tradiciju, kulturu i običaje, publici prenijeti iskrene životne priče hrvatskih iseljenika, ali ne manje važno, da mlađe generacije sačuvaju hrvatski jezik.
"U proteklih devet mjeseci pokazalo se da je Moja Hrvatska postala važan društveni izlog za predstavljanje bezbroj dobrih ideja koje danas-sutra mogu prerasti u velike i uspješne projekte u samoj domovini. Razmjena informacija i iskustava korisni su kako za domovinsku tako i za iseljenu Hrvatsku. Ona potiče bolje međusobno razumijevanje, ruši predrasude i čuva opstojnost našeg naroda, kulture i običaja", istaknuo je Dražen Klarić, glavni urednik Večernjeg lista.
Uz to ekipa s portala pripremila je šest 25-minutnih televizijskih emisija o Hrvatima u Chicagu te videolekcije iz hrvatskog jezika koje će posjetitelji portala uskoro moći vidjeti.
"Projekt Moja Hrvatska povijesni je medijski iskorak Večernjeg lista u približavanju i međusobnom upoznavanju domovine i iseljeništva. Čitateljima u Hrvatskoj otvorio je bogatu riznicu činjenica, priča, sudbina i reportaža o našim ljudima na svim svjetskim meridijanima i paralelama, odnosno o životu, radu i doprinosima te paralelne Hrvatske svojoj domovini i zemljama u kojima žive. Nažalost, taj dio hrvatske povijesti i sadašnjosti do sada je u hrvatskim medijima praćen tek sporadično, zbog čega smo bili svjedoci međusobnog nerazumijevanja i nepoznavanja", potvrdio je Božo Skoko, jedan od suradnika na projektu.
"Svakodnevno donosimo ljudske priče o novom početku u starom životu, ali uvijek s rukom na srcu i mislima u domovini. Večernjakovi dopisnici diljem svijeta spašavaju te priče od zaborava i prate otkucaje hrvatskog bila: od njihanja na brodovima, do leta u prvoj klasi. Sve se već promijenilo, no dvije su stvari ostale iste – domovina i slomljeno srce negdje na pola puta", dodao je Ril i otkrio kako zbog velikog interesa javnosti Moja Hrvatska od danas ima svoju stalnu rubriku u tiskanom izdanju Večernjeg lista.
A prvu priču ispričala je Mirjana Piskulić, v.d. ravnateljica Hrvatske matice iseljenika koja je od samog početka uz svoj, kako sama kaže, najdraži portal.
"Na intiman način, pisani rukom ljudi koji iznose vlastita iskustva života u iseljeništvu ili onih koji dobro poznaju iseljeničku povijest, članci na Mojoj Hrvatskoj razbijaju mnoge predrasude. Vrijednost ovog projekta je, matematički rečeno, upravo proporcionalna približavanju svjetova", zaključila je Piskulić.
Citat:Razmjena informacija i iskustava korisni su kako za domovinsku tako i za iseljenu Hrvatsku. Moj odgovor: Čestitam Večrnjaku na toliko čitanosti i sam rado šeram te iseljeničke priče, gdi mi se god pruži prilika.Ali se nemogu s time složiti, daa postoje dvije Hrvatske,domovinska i iseljenička. Iseljenicima je domovinska Hrvatska jedna jedina Matična domovina.