"Apsurdno je da naši ljudi, koji su obrazovaniji i pametniji od Iraca, odlaze tamo raditi najgore moguće poslove za minimalac, ne znajući da to ne mora biti tako", kaže Emir Stranjak (54), Brođanin koji već 23 godine živi u Irskoj, gdje ima tvrtku za kreiranje i provedbu projekata razmjene studenata.
Prema njegovim riječima, najveća je pogreška Hrvata što u Irsku dolaze nepripremljeni, pa onda kucaju od vrata do vrata tražeći bilo kakav posao.
Ircima, kaže, ne trebaju fizikalci koji će raditi za minimalac, nego računovođe, građevinski, arhitektonski i strojarski tehničari, IT tehničari, inženjeri, konobari, kuhari, pekari, mesari, električari, medicinske sestre...
Plaća oko dvije tisuće eura
Prosječna plaća u Irskoj je oko dvije tisuće eura. Cijene hrane slične su cijenama u Hrvatskoj, izuzev večera u restoranima, cigareta (10,5 eura kutija) i piva u pubovima (čaša od četiri do šest eura).
Hlače možete kupiti za šest, a majicu za samo tri eura. Velike su razlike u cijenama ovisno o regiji, pa je tako zapadna obala tri puta povoljnija od Dublina.
"Najam jednosobnog stana u Dublinu stoji oko 1300 eura mjesečno, a na zapadnoj obali samo 450. Istodobno, razlika u plaćama je najviše desetak posto. Nažalost, svi hrle u Dublin", ističe Stranjak koji je u Slavonskom Brodu održao prezentaciju o životu u Irskoj.
Irci su po humoru, načinu ophođenja i razmišljanju vrlo slični Hrvatima i ljude ne ocjenjuju po tome što su i odakle su, nego na osnovi njihovih kvaliteta.
Međutim, naši građani nemaju pozitivno iskustvo u radu s agencijama, a to je, kaže, daleko najbolji i najbezbolniji način traženja posla.
Umjesto toga, Hrvati posao uglavnom traže pretraživanjem interneta i slanjem životopisa ili pak odlaskom tamo s dvije-tri tisuće eura i nadom da će nešto naći, uglavnom za minimalac od 9,15 eura po satu.
Usluge agencije su besplatne
"Pravi način traženje posla je preko agencije za zapošljavanje, ali treba biti pažljiv. Vrlo je važno znati da takve agencije u Irskoj ne smiju ništa naplaćivati ljudima koji traže posao. Sve njihove usluge su besplatne. Čim vas neka agencija zatraži da platite 50 eura, možete biti sigurni da nije legitimna, a takvih je mnogo", upozorava Stranjak.
"Apsurdno je da naši ljudi, koji su obrazovaniji i pametniji od Iraca", ...ovo ja nikad nisam razumio, ne samo za Irsku nego I za druge drzave....pa kako to, ako su tako pametni i obrazovani, kako prave drzavu sa Africkim standardom. oni obrazovani I pametni idu I crnce kod glupih I neobrazovanih, odje onda nesto ne stima.