Život u drugom smjeru

Nije otišla zbog novca u Njemačku. Pravi razlog će vas iznenaditi

Erna Imamović
Foto: Privatni album
1/2
31.01.2017.
u 12:09

No već nakon povratka u grad svog djetinjstva zaključila je kako u njemu neće više dugo izdržati

Većina građana Hrvatske koji su u posljednje vrijeme došli na rad u Njemačku je aktivno u klasičnim zanimanjima. No ima i onih, a među njih spada Erna Imamović, koji su u Njemačkoj krenuli u drugom smjeru, piše Deutsche Welle.

Migracija Erne Imamović u Njemačku odvijala se zapravo u nekoliko faza. Prvo je 2014. došla na pola godine na Sveučilište Johannes Guttemberg u Mainzu u sklopu studentske razmjene Erasmus. 

I već se u tih pola godine rodila ideja da se ovaj privremeni boravak nekada pretvori u trajni. 

U Mainzu se puno družila s njemačkim studentima i brzo je naučila jezik koji mnogim došljacima u Njemačku godinama pa i desetljećima stvara velike poteškoće.

Počeci uz "Zimsku" i Gavrilović

Ernin njemački je, zasigurno i zbog istančanog sluha, ali o tomu malo kasnije, danas gotovo bez naglaska. 

Nakon pola godine druženja i studentskog života, naša sugovornica se vratila u Zagreb kako bi završila studij politologije. 

No već nakon povratka u grad svog djetinjstva zaključila je kako u njemu neće više dugo izdržati. 

"Zasitila sam se nekako atmosfere u Zagrebu. Razlog nikako nisu bile financije jer u Njemačkoj me nije čekao nikakav unosni posao nego sam samo htjela nešto novo", priča Erna jednog hladnog zimskog popodneva u svom stanu u središtu Mainza, s pogledom na katedralu.

Vratila se ljudima koje je upoznala tijekom studija u Mainzu, sklopila nova poznanstva i polako počela s fazom "puštanja korijenja". 

Zbog svog poznavanja jezika lako je pronalazila poslove koji su bili kratkotrajni, ali unosni. 

Poput hostesiranja na brojnim sajmovima. Od tih angažmana se najradije prisjeća rada na štandu Gavrilovića na najvećem sajmu prehrambenih proizvoda Anuga u Kölnu. 

"Bilo je to zanimljivo iskustvo, svijet koji dotada kao studentica politologije nisam baš poznavala", kaže naša sugovornica i dodaje kako je osim poslova na sajmovima pokušala i druge poslove, "jer stanarina se nekako mora platiti". 

No nisu sva iskustva bila tako pozitivna kao što je bio rad na štandu Gavrilovića. 

"Počela sam u Mainzu raditi kod jednog Irca koji je preko interneta i telefonski prodavao elektroničke dijelove. No to se ubrzo pokazalo kao neozbiljan angažman jer se sve na kraju svodilo na postotak od prodaje što za početnike poput mene znači gotovo ništa", prisjeća se Erna.

S pozornice u glazbenu školu

No ovaj mali neuspješni izlet u ponekad brutalnu stvarnost njemačkog tržišta rada Erni je dao poticaja da se okrene onome što i stvarno voli, a to je glazba. 

Naime još u Zagrebu Erna je većinu svog vremena provodila s glazbom i glazbenicima, kretala se u društvu mladih hrvatskih kantautorica poput Lovely Quinces i Queen of Sabe, nastupala, objavljivala vlastite skladbe. 

I započeto u Zagrebu htjela je nastaviti u Njemačkoj. Što nije funkcioniralo baš isprva. 

"Malo je problem s Mainzom što je ipak manji grad od Zagreba, ima manje klubova i prilika da se svira uživo", tvrdi Erna. 

No nekoliko pubova sa živom glazbom ipak ima i nije potrajalo dugo dok komunikativna kantautorica nije pronašla put do klupskih pozornica oblasti Rajna/Majna. 

I tada su same od sebe počele stizati ponude za daljnje gaže. I što je Erni još važnije: preko ovih gaža je došla do mnogih kontakata u glazbenom svijetu središnje Njemačke. 

I do svog "dnevnog" posla – predavanja pjevanja i gitare u jednom privatnom lancu glazbenih škola. 

"I tako sam ja završila u Music Academy gdje u međuvremenu radim preko godinu dana", primjećuje naša sugovornica.

Preko svirki u pubu upoznala je i mađarskog glazbenika Gabora s kojim sve češće nastupa u duetu. 

Otada se broj gaža još povećao tako da Erna u međuvremenu može i živjeti od glazbe. 

Otvaraju se i neke perspektive studijskog sviranja što bi bio daljnji korak u smjeru profesionalnog bavljenja glazbom. 

No, ponavlja, novac nije ono zbog čega je došla u Njemačku. 

"Ovdje postoji mnogo više mogućnosti za napredak. U Zagrebu su stvari ograničene, sve je nekako skučeno. Njemačka ipak ima tu širinu", naglašava Erna koja se na svoj način uključila u val hrvatskih iseljenika posljednjih godina.

Do cilja u godini pijetla

S njima Erna dijeli još jednu karakteristiku "novih gastarbajtera", pogotovo onih mlađih, urbanih. 

Društvo i slobodno vrijeme ne biraju po nacionalnom ključu nego po zajedničkim interesima. 

Klasične "jugo" klubove u kojima se svi pripadnici naroda jugoistočne Europe još uvijek okupljaju oko dobro poznatog melosa, Erna, kao i mnogi novi došljaci s kojima smo razgovarali posljednjih godina, zaobilazi u velikom luku. 

"Takvu glazbu nisam slušala ni doma, zašto bih ju slušala tu", primjećuje naša sugovornica koja više voli širiti horizonte u drugim smjerovima pa je neko vrijeme bila zaokupljena dalekoistočnom kulturom. 

"Imam čak i jednu pjesmu na kineskom s kojom sam nastupala na proslavi kineske nove godine i svi su bili oduševljeni", priznaje Erna koja je inače po kineskom horoskopu konj. 

Neki dan je započela godina pijetla u kojoj se konji, prema kineskom horoskopu moraju usredotočiti na svoj cilj. 

Našoj sugovornici to trenutačno uopće ne pada teško.

Komentara 34

DU
Deleted user
14:06 31.01.2017.

šteta njmačkoj nedostaje 100000 tisuča politologa plaća 10000 eura strojarskih ing imaju viška šalju ih u rh da poprave situaciju koje bedastoće

Avatar niko_svetinja
niko_svetinja
15:09 31.01.2017.

Trazi kruha nad pogacom, ovo je nekakva vjetropirka.

CL
cloudwalker
15:39 31.01.2017.

Neka se ne vraca, sretno!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije