Gost "Razgovora u Centru", koji zajednički organiziraju Hrvatski centar u Beču i bečka podružnica HKD Napredak bio je novi direktor pokrajinskog studija austrijskog radija i televizije ORF, Gradišće, gradišćanski Hrvat Werner Herić (51), koji će dužnost u Željeznom preuzeti 1. siječnja 2017.
Razgovor je vodio glavni urednik Hrvatskih novina Petar Tyran, a teme su bile Herićev život i dosadašnji rad te trenutačno stanje i planovi za budućnost novog direktora Pokrajinskog studija ORF-a Gradišće, koji je prvi gradišćanski Hrvat na toj visokoj dužnosti.
Rođen je u Čembi, a još za vrijeme svog studija zemljopisa i povijesti bio je suradnik ORF-a u Željeznom, a potom i voditelj manjinske TV-emisije "Dobar dan Hrvati". Kako je ispričao na bečkom predstavljanju, niz godina bio je dopisnik austrijskog ORF-a u Beogradu, a poslije je radio za razne domaće i strane medijske kuće.
Voditelj razgovora Petar Tyran izrazio je želju gradišćanskih Hrvata da dobiju veću minutažu u radio i TV programu, od one koju sada imaju, kako bi im mediji kao narodnoj manjini postali dostupnijima.
"Sada imamo jednom tjedno skromnih pola sata televizijskog programa, što je jako malo u usporedbi s drugima. Radioemisije su također vrlo skromne po vremenskom opsegu i iznose dnevno 47 minuta. I to bi se, naravno, moglo i moralo proširiti", rekao je Tyran.
Odgovarajući na Tyranovu tvrdnju, Herić je otkrio kako proširenje emisija za manjine na ORF-u vidi jedino ako se radio digitalizira i tako dobiju novi kanali.
"Za ORF će cijeli taj proces biti problem resursa tj. novca", napomenuo je dodavši: "Ako i dobiješ novu frekvenciju, moraš ju stalno puniti programom, i tu se javlja problem, tko će taj program plaćati?"
Istaknuo je kako se danas "radikalno" mijenja pristup prema javnim medijima, što je posljedica uznapredovale digitalizacije koja je već zahvatila glazbenu industriju, bankarstvo...
"Ako gubiš publiku, ne možeš tražiti pretplatu", priznao je Herić, istaknuvši kako se javni servisi moraju početi mnogo više baviti mladima i društvenim mrežama koje oni koriste, poput Facebooka i Twittera.
Svoju tvrdnju potkrijepio je podatkom njemačkog istraživanja da više od 80 posto mladih u Njemačkoj informacije koristi isključivo preko Facebooka.
U sklopu razgovora bilo je riječi i o mogućim podnaslovima na njemačkom jeziku u hrvatskoj TV-emisiji te želji gradišćanskih Hrvata da se u TV-programu u austrijskim dnevnim listovima uz naslov manjinske emisije "Heimat fremde Heimat" ("Domovina, strana domovina") na njemačkom jeziku, najavljuje i emisija "Dobar dan Hrvati" na hrvatskom, odnosno "Dobar dan, Koruška", na slovenskom jeziku, kao priznanje austrijskim narodnim manjinama.
Što se dvojezičnosti tiče, Herić je rekao kako je on "dobar primjer" koliko je dvojezičnost značajna.
Na kraju razgovora, predsjednik bečke podružnice HKD Napredak Filip Zloušić zahvalio je Heriću na gostovanju, poklonivši mu Napretkovo "potkovano jaje".