U Hamiltonu, kanadskom gradu čelika i teške industrije, djeluje vrlo dobro organizirana hrvatska zajednica.
Naši ljudi su nakon zahtjevnih poslova u slobodno vrijeme igrali nogomet. I tako je osnovan klub Croatia.
Zbog nedostatka službene dokumentacije teško je pisati o povijesti ovog veoma uspješnog sportskog društva koje je i svojim aktivnostima izvan terena dalo doprinos u promociji Hrvatske.
Temeljem svjedočenja Marinka Dragušice, jednog od osnivača kluba, s velikom sigurnošću se može reći da je Croatia utemeljena 1957., iako neki drugi živi akteri iz tog vremena tvrde da je riječ o 1954. godini.
Uz njega, među osnivačima su i John Bermanja, Ante Čapina, Jimmy Negovetić, Pero Listeša, Alojz Štokan, Pero Budak, Ante Katalinić, Mirko Škarjak, Jure Miletić i mnogi drugi.
Dragušicine riječi potvrđuje i zapis iz knjige tiskane 1966. u kojoj piše: "Hrvatski sportski klub, Hamilton, Ontario, osnovan je već 1957. godine, ali prestao je djelovati zbog tehničkih poteškoća. Reorganiziran je dolaskom novih snaga, 1963. Nakon toga Croatia postaje članom Međugradske lige i njezin rad je sve uspješniji, dok se konačno nije uspjela podići na takvu visinu, da se danas ubraja među najbolje i najviđenije organizacije grada Hamiltona".
Važno je istaknuti da je HŠK Croatia 1964. bila jedan od osnivača Hrvatskog nogometnog saveza za Sjedinjene Američke Države i Kanadu.
Iz bogate sportske povijesti kluba izdvajamo sljedeće:
∙ 1958. – pobjednik Udruženja nogometnih klubova južnoga Ontarija
∙ 1968. – pobjednik Međugradske lige
∙ 1963. – pobjednik turnira hrvatsko-kanadskih klubova u Londonu
∙ 1964. – pobjednik turnira Hrvatskog nogometnog saveza u Chicagu
∙ 1965. – pobjednik Kupa Spectator u Hamiltonu
∙ 1965. – polufinalist Kupa Ontarija u Hamiltonu
∙ 1969. – pobjednik turnira Hrvatskog nogometnog saveza u Torontu
∙ 1970. – finalist Play off-a nacionalne lige Ontarija
∙ 1971. – 1985. - finalist mnogih mjesnih i međugradskih natjecanja
∙ 1990. – finalist Kupa Spectator u Hamiltonu
∙ 1992. – pobjednik Kupa Hamilton
Croatia je u svojoj povijesti odigrala i nekoliko međunarodnih utakmica, među kojima treba izdvojiti onu protiv znamenitog budimpeštanskog kluba Vasas (1988.). Također, snage je odmjerila i s momčadima iz domovine: Dinamom, Hajdukom, Vukovarom...
U kakvim je uvjetima klub djelovao, zanimljivo opisuje Vladimir Baotić, jedan od njegovih predsjednika.
Podnoseći godišnje izvješće članovima na sjednici 1977. rekao je: "Zamislite samo da ista osoba u sezoni mora biti predsjednik, zamjenik samomu sebi, tajnik, oružar, promicatelj, trener, delegat za ligu, sakupljač članarine..."
Bez obzira na sve poteškoće s kojima su uprava i igrači bili suočeni, Croatia je preživjela uz pomoć idealizma i entuzijazma pojedinaca.
U vremenu koje je uslijedilo njeguje podmladak i osniva šahovsku, kuglačku te još neke sekcije.
Tim potezom osnažila je svoj utjecaj u hrvatskoj zajednici jer okuplja preko 500 igrača u raznim sportovima. Jedan od njih, Mate Dragun, postaje i prvak Kanade u kuglanju.
Bilo je prijedloga da Croatia postane dioničko društvo koje bi kupilo vlastite prostorije i sportske terene, ali takvu ideju članovi nisu podržali.
Za vrijeme Domovinskog rata klub je organizirao različite akcije, a nogomet je bio u drugom planu.
U Hrvatsku je otišlo preko 200 tisuća dolara pomoći.