Službeni posjet Hrvatima u Australiji državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava započeli su prošli tjedan u Perthu, gdje su se sastali s Antonijom Tonyjem Krstičevićem, sadašnjim zastupnikom, i Ljiljanom Ravlić, bivšom zastupnicom u parlamentu Zapadne Australije.
Dvojac se sastao i s našim iseljenicima te predstavnicima hrvatskih udruga koje djeluju u Perthu.
Tijekom drugog dana službenog posjeta, Milas i Penava održali su sastanak s gradonačelnikom Cocburna Loganom Howlettom. Grad Cockburn poznat je po tome što su njegove brojne ulice, parkovi i trgovi nazvani po hrvatskim iseljenicima koji najvećim dijelom dolaze s otoka Korčule i Šolte. Nakon sastanka s gradonačelnikom Howlettom, delegacija iz domovine posjetila je Hrvatski katolički centar sv. Ane te je sudjelovala na Vukovarskoj večeri u Hrvatskom klubu Freemantle.
Sljedeći dan dvojac je posjetio Canberru gdje je sudjelovao na Gala večeri 43. nogometnog turnira klubova cijele Australije i Novog Zelanda. Hrvatsko izaslanstvo posjetilo je i Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Canberri, čiju je zgradu hrvatska zajednica poklonila domovini, što je jedinstven primjer u svijetu.
Tijekom četvrtog i petog dana Milas i Penava bili su Hrvatskom katoličkom centru i crkvi Gospe Velikog hrvatskog zavjeta u Sydneyu te Hrvatskom katoličkom centru Marije Kraljice Hrvata u Wollongongu. Tom prigodom Zvonko Milas zahvalio je hrvatskoj Katoličkoj Crkvi na doprinosu u očuvanju hrvatskog jezika, kulture i identiteta u svijetu: "Vaše poslanje ukorijenjeno je u hrvatsku prošlost, ali i budućnost, te vam uime Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske od srca na tome zahvaljujem."
Na otvorenju izložbe fotografija Foto kluba Zagreb "Hrvatska danas" i višestruko nagrađivane kazališne predstave "Wild Violet" u izvedbi Josipe Draisme u Campbelltownu, državni tajnik Milas napomenuo je kako je uloga našeg iseljeništva u očuvanju hrvatske kulturne baštine posebno važna: "Stoga vas pozivam da stvarate hrvatsku umjetnost, da je podržavate kako bi hrvatska kultura bila prepoznata ne samo kao dio vrhunske europske, već i svjetske kulture. A Vlada Republike Hrvatske podržavat će taj uzajamni trud."
George Brticevic, gradonačelnik grada Campbelltowna i pripadnik drugog naraštaja hrvatskih iseljenika u Australiji, prisustvovao je ovom značajnom kulturnom događaju.
Hrvatsko izaslanstvo sastalo se i s hrvatskim gospodarstvenicima, članovima Australsko-hrvatske gospodarske komore.
Prema posljednjem popisu stanovništva, u Sydneyu živi oko 60 tisuća Hrvata. Organizirani su u brojne klubove, društva, folklorne grupe i crkve. Važno je naglasiti da su prvi Hrvati ovdje došli sredinom 19. stoljeća.
Hrvatski useljenici uvelike su pridonijeli napretku Sydneya i Australije tako što su među prvima otvarali vinarije i zadruge.