„Naseljavanje- Male Hrvatske – Hrvatima u 16 stoljeću – s geografskim centrom na Hati u Novom Selu na sjeveru Gradišća“ naziv je izuzetno zanimljivog virtualnog predavanja na YouTube kanalu kojeg je održao predsjednik Hrvatskog saveza kulture u Slovačkoj Radoslav Janković, uz brojne video sudionike iz Beča, Gradišća, Slovačke, Češke, Mađarske i šire.
Predavanje je bilo „pravo otkriće“ za gradišćanske Hrvate, rekla je za Večernji list glavna tajnica Hrvatskog centra u Beču Gabriela Novak-Karall dodavši:
„Podaci na koje je predavač naišao tražeći glazbene, a ne povijesne zapise, da Novo Selo na Hati na sjeveru današnjeg Gradišća u Austriji, gdje su se Hrvati doselili prije 450 godina, nije najsjevernija kota njihovog doseljavanja nego da su se doseljavali sve do Brna u Češkoj i Trnave u Slovačkoj i Malih Karpata i da je postojala - Mala Hrvatska -, daleko širi prostor naseljen Hrvatima nego što se je to do sada znalo. A pojam –Mala Hrvatska- također je za naš gradišćanske Hrvate novi i prvi smo ga put čuli od Jankovića, što geografski potvrđuje da je Novo Selo bilo ne na sjeveru nego u sredini te Male Hrvatske“.
„Smatram da ovo otkriće ima europski značaj i da je ova tema, a za neke dilema, otvorila daljnji prostor povjesničarima i drugim stručnjacima za znanstvena istraživanja“, istaknula je Novak-Karall. Napomenula je da mnogo veća sličnost potvrđena i u jeziku na području doseljavanja Hrvata, a kao raritetni primjer Janković je naveo kako su neki hrvatski izrazi ušli i u slovački jezik, što je prema njenim rijeöima, „danas nezamislivo, jer obično riječi i izrazi većinskog naroda ulaze u jezik manjinaca“.
Novak-Karall je istakla kako je bilo veliko zanimanje za navedeno virtualno predavanje.
Već je pri najavi Jankovićevog predavanja Petar Tyran glavni urednik Hrvatskih novina, tjednika gradišćanskih Hrvata, inače rodom iz Novoga Sela je istakao za Večernji list kako ovim predavanjem počinje obilježavanje velikog jubileja – 450. godišnjice doseljavanja Hrvata u Novo Selo i to od 1524. godine nadalje, poručivši:
„Važno je baciti pogled unatrag, u daleku prošlost ovog hrvatskog sela na tromeđi Austrije, Slovačke i Mađarske i ukazati na hrvatske elemente u selu, na znamenite osobe u povijesti, na kulturu postignuća i još uvijek nezaboravljeni bogatu tradiciju, običaje, pjesme i pripovijetke Hrvata u selu, koji su došli u 16 stoljeću iz pradomovine Hrvatske“.
Tyran je naglasio kako će tijekom jubileja također biti „tematizirano aktualno stanje hrvatskog jezika kao i samosvijest Hrvata Novoga Sela, kako bi se ih i dalje moglo ne samo očuvati nego i ojačati“.
Napomenuo je da će podršku ovom hvalevrijednom povijesnom projektu dati i mjesna politika, škola te Crkva i razna seoska društva.
„Radi se o 420 sela i 20 gradova s hrvatskom populacijom, a geografska sredina toga velikog područja nazvanog Mala Hrvatska naseljena je upravo ovdje na Hati“, rekao je Tyran, koji je također bio jedan od sudionika virtualnog predavanja i rasprave.
Napomenuo je da nova geografska karta pokazuje znatno drugačiju i prošireniju sliku područja naseljavanja Hrvata i to oko 250 km u visinu i 150 km u širinu računajući od južnog Gradišća prema sjeveru skoro do Brna u Češkoj, od Beča do Trnave u Slovačkoj i do Malih Karpata. Do sada se je pretpostavljalo da su Hrvati u 16. stoljeću naselili današnje Gradišće i sela s druge strane granice uključujući tri sela u Južnoj Moravskoj, te je time novo saznanje posebno zanimljivo za istraživače i znanstvenike.
Petar Tyran je na kraju napomenuo kako se proslava jubileja Novog Sela u sklopu Društva za muzej i kulturu (MUK) Novo Selo održava s zakašnjenjem od godinu dana, zbog korone.