"More u nama", naslov je pjesničke monografije Mije Bijuklića – Miše, koja je u prisutnosti autora promovirana prošli tjedan u Hrvatskom centru u Beču.
Riječ je o trećem djelu ovog svestranog Slavonca s bečkom adresom, poznatog u hrvatskoj zajednici kao angažiranog pjesnika, glazbenika i kantautora.
>> Hrvatski glazbenici uz bok najboljima u Europi i svijetu
Bijuklić je svoju profesiju višestruko nagrađivanog kuhara i ugostitelja znalački spojio s poezijom.
I to na vrlo zanimljiv način, kako je istaknuo glavni urednik "Hrvatskih novina" Petar Tyran koji je predstavio autora i njegov stvaralački opus.
Prve su dvije Bijuklićeve knjige "Uvijek Osijek", (1998.), djelo u kojem piše o poslijeratnom razdoblju, ljudskim tragedijama i pustoši te zbirka pjesama "Pjesme moje duše" (2001.) o ljudima u novoj sredini, različitostima mišljenja i dilemama, od kojih su neke već uglazbljene.
"Skidam kapu pred ovom zanimljivom, višeslojnom osobnošću, koja je – gdje god je djelovala – ostavila neizbrisiv trag, od glazbe i poezije, preko gastronomije do nogometa, kuglanja i šire", rekao je Tyran, napomenuvši kako je Bijukliću "more postalo nova slavonska ravnica".
Dodao je kako je potvrda tome i autorovo "More u nama", napisano većim dijelom na čakavštini, odakle je Tyran pročitao nekoliko pjesama.
Bijuklićeva djela čitala je i predsjednica Udruge "Riječ-boja-ton" u Beču, pjesnikinja Jadranka Klabučar Gros, među njima i pjesmu posvećenu otoku Pagu, mediteranskom ugođaju, ženama i ljubavi...
To je mjesto na koje se Slavonac iz austrijske metropole uvijek iznova rado vraća, pronalazeći svoj mir i nadahnuće.
Taj sirenski zov mora i otoka slikovito je na kraju zbirke pjesama opisao poznati hrvatski slikar i književnik Tomislav Marijan Bilosnić, u poglavlju o autorovu "Preispitivanju identiteta i smislu življenja".
Bilosnić je govorio o trima ciklusima u toj zbirci – ciklusu "More u nama", prema kojem je zbirka dobila ime, o "Nedorečenoj prošlosti" i "Samaru punom dragosti".
Na kraju promocije, govoreći o svojim planovima, Mijo Bijuklić pročitao je jednu od svojih pjesama iz "Poetsko-glazbene ravničarske kuharice" u kojoj je na jedinstveni i dosad neviđeni način spojio poeziju i kulinarstvo.
Recepti koji se uz fotografije vrhunskih gurmanskih poslastica, pjevaju ili recitiraju, kako je napomenuo, čekaju još na izdavača.
Ono što je također bilo jedinstveno na bečkom pjesničkom recitalu jest veličanstveni glazbeni doprinos.
"Hvala vam svima što ste došli i uveličali ovu pjesničku večer, posebno glazbenicima na njihovim prilozima", naglasio je osjećajima preplavljen Bijuklić iz koga progovara iseljeničko srce i duša, okupirana nostalgijom za rodnim krajem, bližnjima, izgubljenom mladošću...
Za Moju Hrvatsku je rekao kako je s prijateljima osnovao Hrvatsku zajednicu umjetnika u Beču radi pomaganja mladim talentiranim umjetnicima u Austriji.
Kao neke od svojih uspješnica naveo je izvedbu Ivane Jelić koja je osvojila Grand Prix na Omladinskom festivalu u Zadru te suradnju s Vinkom Cocom, koji je otpjevao "Smokvu", čiji je Bijuklić autor glazbe i teksta sa Željkom Nikolinom.
Promociji je bio prisutan i zamjenik hrvatske veleposlanice u Austriji Branimir Lončar.
Mišo Mijo Bijuklić rođen je 1954. godine u Donjoj Motičini. Slavoniju je napustio u svojim tridesetim godinama, kada je odselio u Beč, gdje živi i danas.