Na konferenciji za novinare, održanoj u ponedjeljak u veleposlanstvu Republike Hrvatske u Austriji, predstavljen je program 14. Festivala hrvatske glazbe koji obuhvaća pet koncerata uglednih hrvatskih glazbenika u najljepšim bečkim koncertnim prostorima, jednu radionicu i jednu izložbu od 15. do 29. listopada u organizaciji zagrebačke Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog.
Predstavili su ga savjetnik ravnatelja KD-a Vatroslav Lisinski Josip Nalis, pomoćnica ministrice kulture Republike Hrvatske Iva Hraste Sočo i pijanist Aljoša Jurinić. Goste je uvodno pozdravio i predstavljanje programa vodio Domagoj Marić, nadležan za kulturu u hrvatskom veleposlanstvu u Beču. Promociji je bila prisutna i hrvatska veleposlanica u Beču Vesna Cvjetković.
"Ove je godine nešto manje koncerata, a cilj nam je zadržati kvalitetu prijašnjih događaja. To je promocija hrvatske glazbene baštine u prestižnim bečkim koncertnim prostorima, uz brojnu austrijsku publiku", rekao je Nalis, istaknuvši kako ovogodišnji festival u prestižnom bečkom Musikvereinu otvara mladi, već u svijetu poznati hrvatski pijanist Aljoša Jurinić.
Kako je napomenuo naš sugovornik, potom slijede nastupi sjajnih hrvatskih glazbenika, koji će, između ostalog, predstaviti i djela naših skladatelja...
"Festival je nastavak jedne izvrsne bilateralne suradnje koju Hrvatska već godinama ima s Austrijom. Posebno mi je zadovoljstvo istaknuti činjenicu da Ministarstvo kulture Republike Hrvatske od samih početaka potiče Festival hrvatske glazbe u Beču, čiji je program ove godine nešto profiliraniji od prošlih godina. Ono što mi nedostaje jest neki program u kojem sudjeluju i gradišćanski Hrvati kao most povezivanja Austrije i Hrvatske. Jer gradišćanski Hrvati i hrvatska kultura, pa tako i glazbena, imaju mnogo toga zajedničkog", naglasila je Iva Hraste Sočo. "Veselimo se što će Aljoša, kao jedan od naših najdarovitijih umjetnika u usponu, otvoriti festival u prestižnom Musikvereinu i da ćemo u dva tjedna predstaviti Austrijancima različite oblike hrvatske glazbene baštine", naglasila je.
Pročelnica za kulturu Grada Zagreba Ana Lederer istaknula je izvrsnu dugogodišnju suradnju Zagreba i Beča.
"Grad Zagreb snažno podupire međugradsku i međunarodnu suradnju te intenzivno sudjeluje u razmjeni kulturnih produkcija s Gradom Bečom. Sljedeće godine mala je obljetnica Festivala hrvatske glazbe u Beču, njegova 15. godišnjica. Važno je da svi sinergijski djelujemo u predstavljanju hrvatske kulture", napomenula je Lederer.
"Festival hrvatske glazbe u Beču dobro mi je poznat. Ovdje sam proveo dvije godine kao student u razmjeni, ali ovoga puta imam golemu čast što mogu nastupiti u bečkom Musikvereinu, jednoj od najprestižnijih institucija na svijetu, tako da će mi taj moj prvi glazbeni nastup u Beču sigurno vječno ostati u sjećanju i doći na prvo mjesto u mojoj biografiji", priznao je pijanist Aljoša Jurinić, koji će izvesti djela Schumanna, Chopina i, kako je posebno naglasio, "Melankoliju" Blagoja Berse, jednog od njemu najomiljenijih hrvatskih skladatelja.
Domagoj Marić napomenuo je da se nakon Jurinićeva koncerta festival nastavlja 22. listopada nastupom ansambla Antiphonus, pod vodstvom umjetničkog ravnatelja Tomislava Fačinija, koji je koncert odlučio posvetiti Ruđeru Boškoviću. Na trećem koncertu 24. listopada u crkvi sv. Petra u središtu Beča predstavit će se Zagrebački solisti uz gitarista Petrita Ceku i sopranisticu Ivanu Lazar. Posebno mjesto u sklopu festivala zauzima nastup orkestra ansambla Lado 25. listopada u dvorani Fanny Hensel bečkog Sveučilišta za glazbu i dramsku umjetnost te prigodna glazbena radionica.
Festival 29. listopada zatvara Elvis Stanić Group nastupom u kultnom jazz klubu Porgy&Bess. Organizatori festivala su KD Vatroslav Lisinski u Zagrebu, uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, hrvatskog veleposlanstva u Austriji i gradova Zagreba i Beča.
Ono što se ne smije zaboraviti jest činjenica da je Festival hrvatske glazbe u Beču inicirao i više od desetljeća uspješno vodio muzikolog, glazbeni publicist i urednik Davor Merkaš koji je bečke kulturne krugove i najširu publiku senzibilizirao za hrvatsku glazbu, uspostavivši sjajnu suradnju s nizom uglednih institucija u Austriji.
Glazbeni okvir predstavljanju programa dale su mlada sopranistica Tanja Ruždjak i pijanistica Elizabeta Adžaga. Nakon konferencije za novinare, svi prisutni razgledali su jedinstvenu izložbu "Otto Wagner i hrvatska arhitektura", upriličene u povodu 100. obljetnice Wagnerove smrti.