Prošlotjedni posjet Bečana književnom salonu u hrvatskom veleposlanstvu potvrda je o zanimanju koje je pobudilo gostovanje višestruko nagrađivane hrvatske književnice i prevoditeljice Ivane Šojat.
Ova svestrana Osječanka, kako je publika mogla čuti, uz pisanje je zainteresirana za matematiku i glazbu.
Neobična žena i majka troje djece opisala je svoj životni put od djetinjstva i školovanja u vrijeme zlatnih osamdesetih, preko Domovinskog rata kada se s 20 godina kao dragovoljka uključila u obranu zemlje, do odlaska na studij francuskog jezika u Belgiji.
Vratila se nakon osam godina izbivanja u Osijek bez kojega, kako je istaknula, ne može. Ustvrdila je kako je riječ o "depresivnom gradu kojeg napušta mnoštvo mladih".
Bio je to uvod u njezin književni recital u kojem je Bečanima predstavila svoj bogati stvaralački opus.
Sve prisutne uvodno je pozdravila Sandra Sekulić, načelnica samostalnog sektora za odnose s javnošću, informiranje i javnu diplomaciju u hrvatskom Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.
Istaknula je da je književnica Šojat prva gošća manifestacije, svečano otvorene proteklih dana, na čijem je programu više od stotinu događanja.
>> Otvorena godina kulturne suradnje
"Godina kulture Austrija – Hrvatska prva je velika, prava kulturna manifestacija", rekla je Sekulić, uputivši na važnost javne diplomacije kao sastavnice hrvatske vanjske politike.
Iznijela je mnoštvo pohvala organizatorima, posebno istaknuvši prisutnost hrvatske veleposlanice u Austriji dr. Vesne Cvjetković.
U razgovoru, koji je s osječkom književnicom vodio Domagoj Marić iz hrvatskog veleposlanstva u Austriji, Šojat je predstavljena kao plodna književnica čija su djela dobila brojne nagrade, između ostaloga i zbog "jedinstvenog načina sustavnog istraživanja onoga o čemu piše".
Ivana Šojat, naglasio je Marić, uz to je i prevoditeljica s francuskog i engleskog jezika, pjevačica u zboru osječkog HNK, slikarica, urednica kazališnih izdanja...
Napisala je četiri romana: "Šamišiel" (2002.), "Understadt" (2009.), "Ničiji sinovi" (2012.) i "Jom Kipur" (2014.). Objavila je i cijeli niz priča, eseja, zbirka poezije, slikovnica za djecu...
Govoreći o svom romanu "Jom Kipur", autorica je napomenula da je to bio njezin obračun s Domovinskim ratom i svim demonima, traumama te košmarom koje je u njoj prouzročio, istaknuvši simboliku naslova romana (govori o židovskom blagdanu pomirenja i pokajanja).
Naglasila je kako se Europa još uvijek obračunava s Prvim i Drugim svjetskim ratom i da mnogi do danas u svojim glavama nisu to raščistili.
Kada je bila riječ o višestruko nagrađivanom romanu "Understadt", za koji je autorica dobila i najvišu hrvatsku književnu nagradu "Vladimir Nazor" (2010.), a koji je uprizoren na kazališnim daskama u režiji Zlatka Svibena, Šojat je bila istodobno iznenađena i ponosna kada je iz publike čula da su ga čitatelji pročitali "u jednom dahu".
U tome romanu na povijesni način progovara o Osijeku, koji su nekada zvali Mali Beč, o njegovu starom Donjem gradu – Understadtu i Gornjem gradu – Oberstadtu.
"Taj dio grada nastanjivala su njemačka gospoda i tako je bilo sve do dolaska partizana kada su se počeli masovno iseljavati", naglasila je Šojat, pročitavši i nekoliko ulomaka iz knjige.
Odgovarajući na brojna pitanja prisutnih, ugodnih i neugodnih, književnica je poručila kako buduće generacije trebamo poštedjeti ratnih prizora i zato već sada moramo "smoći hrabrosti i obračunati se s prošlošću". Također je ustvrdila kako obožava Matoša, a na Krležinim djelima i raspravama je odrasla.
Najavila je svoj sljedeći povijesni roman o janjičarima u 16. stoljeću.
>> Drago Štambuk stihovima osvojio Beč
Bio na promociji knjige. Izuzetno zanimljiva žena i dobra knjizevnica.