PREMIJERA

Ovacije Bečana 'Lutki' Mire Gavrana

Foto: Snježana Herek
Predstava Lutka Mire Gavrana u Beču
Foto: Snježana Herek
Predstava Lutka Mire Gavrana u Beču
Foto: Snježana Herek
Predstava Lutka Mire Gavrana u Beču
Foto: Snježana Herek
Predstava Lutka Mire Gavrana u Beču
Foto: Snježana Herek
Predstava Lutka Mire Gavrana u Beču
Foto: Snježana Herek
Predstava Lutka Mire Gavrana u Beču
06.03.2020.
u 17:57
Na upit što je razlog njegove velike omiljenosti posebno kod publike njemačkog govornog područja, Gavran je rekao da je to očito „sličan senzibilitet u životnim pričama“.
Pogledaj originalni članak

Gromoglasni aplauzi i ovacije prolamali su se u četvrtak navečer dupkom punom dvoranom Theater Center Foruma u Beču nakon premijerne izvedbe predstave „Lutka“ Mire Gavrana, izvedene na njemačkom jeziku, uz brojne pozive na završni naklon. I to 20. – jubilarne!

Velemajstorski oslikani karakteri i dijalozi u igrama muško-ženskih odnosa udvoje oduševili su bečku publiku, koja obožava Miru Gavrana i voli ga  javno. Ne samo kao velikog književnika i dramatičara nego i kao sjajnog poznavatelja ljudske prirode, koji svojom, samo njemu jedinstvenom umjetničkom notom kroz duhovite i emotivne situacije progovara o nama samima. I govori baš ono što ne želimo čuti!

Tako i u poučnoj komediji „Lutka“, u kojoj nas autor osvještava da stvarni muško-ženski odnosi ne mogu biti ni zamijenjeni ni kupljeni, pa čak ni virtualnom ljubavlju, te poziva žene i muškarce, unatoč sukobima neizbježnim u zajedničkom životu, na uzajamno razumijevanje. Tipičan Gavran, iz kojeg izvire iskrenost i dobrota.

Foto: Snježana Herek
austrijski glumci s Mirom Gavranom

Velikom uspjehu bečke premijere komedije „Lutka“ koja govori o muškarcu kojeg je nakon sedmogodišnje veze ostavila djevojka te počinje živjeti sa ženom – lutkom koja je najsavršeniji android proizveden u laboratoriju s namjerom da usreći muškarca, svakako je pridonijela i sjajna glumačka postava austrijskih glumaca. Glavnu mušku ulogu igra Christian Strasser, a ženu lutku Adriana Zartl. Predstavu, koja se može pogledati do 28. ožujka u Beču, režirao je poznati austrijski redatelj i glumac Hubsi Kramar, a prijevod s hrvatskog na njemački potpisuje Tihomir Glowatzky.

„U ovih osam godina, ovo je 20. premijera „Lutke“  i sretan sam da ovaj jubilej mogu proslaviti upravo u Beču. Sve je počelo prije osam godina u New Yorku, a od tih 20 premijera osobno sam vidio njih 10. Ali ova bečka je jedna od najupečatljivijih. Publika je bila divna, i s toliko je topline, razumijevanja, aplauza, smijeha i šutnje u trenucima kada je to trebalo reagirala, prepoznavši egzistencijalni sukus koji su ovo dvoje sjajnih glumaca i redatelj prenijeli publici na zanimljiv način, odličnom glumom, scenografijom, kostimima i glazbom“, rekao je Gavran Večernjem listu nakon predstave.

Napomenuo je kako je ovo drugi put da ovo bečko kazalište premijerno izvodi njegovu predstavu.

„Prije dvije godine ovdje je bila premijera i mog 'Zabranjenog smijanja', koje je uspješno i puno gostovalo kako u Austriji tako i u Njemačkoj. Veseli me da je prije dva mjeseca u Salzburgu premijerno izveden i moja predstava Sladoled“, dodao je.
Na upit što je razlog njegove velike omiljenosti posebno kod publike njemačkog govornog područja, Gavran je rekao da je to očito „sličan senzibilitet u životnim pričama“.

„Svojim tekstovima nastojim publici prenijeti neki moj afirmativni pogled na život i tako da spajam humorno i dramsko, jer sam shvatio da se samo tako o najozbiljnijim tvarima može progovoriti, a da publika to prihvati“, rekao je Gavran istaknuvši kako je komedija „Lutka“ igrana diljem svijeta, od Europe i Azije do Sjeverne Amerike i Australije.

„No, s Bečom i Austrijom i gradišćanskim Hrvatima vežu me posebne veze. Ovdje sam nagrađen Europskom nagradom dr. Alois Mock te zlatnim odličjem austrijskog predsjednika. Tim više mi je čast da su ovdje večeras i udovica dr. Aloisa Mocka Edith Mock, ali i hrvatski veleposlanik u Austriji Daniel Glunčić i njegov zamjenik Branimir Lončar“, napomenuo je Miro Gavran istaknuvši kako su kulturne veze s prijateljskom nam Austrijom za Hrvatsku „posebno važne“.

Miro Gavran jedan je od najizvođenijih hrvatskih dramatičara u svijetu. Djela su mu prevedena na 38 jezika, a prema njegovim kazališnim tekstovima dosad je nastalo više od 350 premijera diljem svijeta, koje je gledao višemilijunski gledateljski auditorij. Gavran je također jedini živući dramatičar u Europi s kazališnim festivalom izvan svoje zemlje koji je isključivo posvećen njegovim djelima. Dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih nagrada. Sa suprugom, glumicom i redateljicom Mladenom Gavran osnovao je prije 18 godina u Zagrebu Teatar Gavran.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.