Iznenađenju nije bilo kraja u obitelji Muškardin, Ustrinjanima s prebivalištem u Malom Lošinju, kada su im se javili rođaci, potomci Filipa Muškardina koji je služeći u Prvom svjetskom ratu do kraja života ostao u Rusiji i ondje zasnovao obitelj, piše Bojan Purić za portal Otoci.net.
Čak trojica sinova iz mnogobrojne obitelji Dinka Muškardina i njegove supruge Antice 1915. godine bila su mobilizirana u vojsku Austro-Ugarske monarhije.
Dvojica su se vratila kući, a Filipa je zarobila ruska vojska. Kaznu je služio kao radnik na imanju bogate obitelji gdje se zaljubio u vlasnikovu kći s kojom je pobjegao.
Filip Muškardin održavao je povremene kontakte sa svojom obitelji u Ustrinama - razmjenjivana su pisma i fotografije. Sve je prestalo 1938. godine, kada je uhićen i odveden, u vrijeme takozvane Staljinove čistke.
Supruga i djeca još godinama nisu znali što se s njim dogodilo, tek nakon Staljinove smrti doznali su da je ubijen desetljeće i pol ranije.
Sve do prije nekoliko mjeseci i prvih kontakata putem interneta, razdvojene grane obitelji - sada već unuci i praunuci aktera s početka priče - nisu imale nikakvih saznanja jedna o drugoj, javlja portal Otoci.net.
Ruski dio obitelji, nastanjen u Nižnom Novgorodu, nije znao otkud točno potječe njihov Filip. Imali su samo podatak da je bio austro-ugarski državljanin iz mjesta upisanog kao "Istrine" pa su na internetu pretraživali Austriju, Mađarsku i Istru.
Njihova priča došla je do Ane Muškardin. Ona i suprug Mario nemaju ruske rodbine, ali su se raspitali kod drugih Muškardina iz Ustrina. Gospođi Liliani, unuci Dinka i Antice Muškardin s početka teksta, obiteljska priča je zvučala poznato pa je preko nećaka Patrika i njegove supruge Melite uspostavljen internetski kontakt s Tatjanom Dobrovoljskajom koja je kći Alekseja, uz Sergeja jednog od sinova Valentine Skarževskaje, djevojačkog prezimena Muškardin - dakle praunuke Filipa Muškardina.
Uskoro su uspostavljeni i kontakti između ostalih članova sada već bogato razgranate obitelji, a susret se dogodio ovih dana.
Tijekom petodnevnog boravka ruski rođaci posjetili su matične Ustrine, ali i druga otočna mjesta. U planu je uzvratni posjet.
>> Pismo iz 1909. godine: Sine, ako ne radiš, imaš se gdje vratiti
...Drago mi je za ovu obitelj - ipak upecatljivo da je nas Losinjanin prezivio Ruskog Cara (mada se protiv njega borio) - ali nije prezivio Titovog Staljina 1938.