U subotu navečer u prestižnom bečkom hotelu Park Schönbrunn održan je, u organizaciji Hrvatskog centra i Hrvatsko-gradišćanskog kulturnog društva u Beču, tradicionalni 76. Hrvatski bal gradišćanskih Hrvata. Ove je godine geslo bala bilo “Od tradicije do inovacije” ili skraćeno “Tradinovacija”. Bal je otvoren impresivnim glazbeno-scenskim programom posvećenim popularnoj lani preminuloj austrijskoj glazbenoj zvijezdi, gradišćanskom Hrvatu Viliju Rešetariću. I to s posebnim balskim aranžmanom u izvedbi Ernsta Moldena, Nataše Mirković i sastava BasBariTenori, u kojem je nastupao i Rešetarić. Dvojezično su kroz program vodili Vera Buranić i Filip Stojšić.
Ta najveća i najvažnije godišnja kulturna manifestacija gradišćanskih Hrvata koja posebno ističe integrativnu i interkulturalnu komponentu bala, ove je godine okupila oko 1.000 Hrvata iz Beča i Gradišća te njihove goste iz Hrvatske, te austrijskog susjedstva, Slovačke, Mađarske, Slovenije, Njemačke, Italije i drugih europskih zemalja. Naravno, i njihove brojne prijatelje te ugledne goste iz političkog, diplomatskog, kulturnog i gospodarskog života. S austrijske strane nazočan je bio, između ostalih, i austrijski veleposlanik u Hrvatskoj Markus Vuketić. S hrvatske strane na Balu je bio hrvatski veleposlanik u Austriji Daniel Glunčić sa svojim diplomatsko-konzularnim timom u kojem su bili i opunomoćeni ministar Silvio Kus i opunomoćena ministrica Sanja Javor.
Prvi put na balu su bili i predsjednik Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan Hrvatske i predsjednik Hrvatske samouprave u Mađarskoj Ivan Gugan, te potpredsjednica za nacionalnu manjinu u Savjetu Vlade RH i predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji Jasna Vojnić.
Među uzvanicima je bila i državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike RH Margareta Mađerić, zamjenik ravnatelja Hrvatske matice iseljenika Ivan Tepeš, predstavnice Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Mirjana Vatavuk i Ana Marija Vukčević, eminentni Varaždinci među kojima su bili i ravnatelj Koncertne direkcije Varaždin Raymond Rojnik, muzikologinja i diplomatkinja u mirovini dr. sc. Zdenka Weber i brojni drugi gosti i uzvanici. Sve njih zajedno dočekali su domaćini, predsjednik Društva za očuvanje hrvatske balske tradicije u Beču i koordinator Hrvatskog bala Petar Tyran, tajnica Hrvatskog centra Gabriela Novak Karall i nova predsjednica Hrvatskog centra u Beču Terezija Stojšić, koja je otvorila Bal, zaželjevši svim nazočnima “dobru zabavu”.
U bogatom i šarolikom glazbenom programu u četiri dvorane, koji je trajao do sitnih jutarnjih sati nastupili su, uz Orkestar Sigi Feigla u velikoj plesnoj dvorani i domaći Paxi i Stinjačko kolo iz Gradišća, glazbeni sastav moliških Hrvata iz Molise na jugu Italije “KroTarantata, tamburaški sastav “Koprive” iz Petrovog sela u Mađarskoj, Cimbalovka bratov Kuštarovci iz Bratislave i sastav Balkalar iz Zagreba, u ostalim dvoranama. Ponoćna atrakcija bili su folklorni ansambl Kolo Slavuj iz Beča i zagrebački duo Folklorelektra u sastavu Hrvoje Crnić Boxer i Boris Harfman Hari, koji su predstavili zajednički inovativno-eksperimentalni projekt “Kolectrified”, kao spoj tradicijske i elektroničke glazbe. Bio je to hrabar, ali po burnom pljesku publike i povicima “bravo” vrlo uspjeli glazbeno-inovativni eksperiment, koji je posebno oduševio mlađu publiku. Nakon toga su dvojica DJ-eja zabavljali goste u Bijoux-baru, gdje su se razmjenjivali s dvojicom drugih poznatih DJ-eva iz Scooby Dua.
Naravno, nije izostala ni tradicionalna ponoćna kvadrilja moliških Hrvata, koja je dodatno zagrijala izuzetno raspoložene plesače. Organizator Bala se je pobrinuo i za ekskluzivnu tombolu s bogatim nagradama, a za sve one koji su željeli plesati, a bili su bez partnera, na raspolaganju su bili tzv. taxi plesači, te mnogi drugi zanimljivi sadržaji. “Čestitke gradišćanskim Hrvatima! Odlično organiziran bal, ponovno uživo nakon tri godine pandemije koronavirusa, s brojnim gostima i fantastičnim programom. Gradišćanski Hrvati, koji su važna spona između Austrije i Hrvatske, i večeras su pokazali da iako su se kroz stoljeća uspješno integrirali u austrijsko društvo, uspjeli su njegovati i sačuvati svoj materinski jezik, kulturu i hrvatski identitet. Bal je njihov središnji događaj u Beču i dobra je prilika za međusobno upoznavanje i gradnju mostova svugdje gdje su oni potrebni”, rekao je za Večernji list veleposlanik Daniel Glunčić. Sličnog je mišljenja bio i opunomoćeni ministar u Veleposlanstvu RH u Beču Silvio Kus koji je rekao kako je bal i “dobra prigoda i za tihu diplomaciju”, tj. uspostavu novih poznanstava i razmjenu mišljenja.
“Domovinska i iseljena Hrvatska sigurno su jedna od najvažnijih poveznica u svemu onome što je Hrvatska dosad postignula. Od članstva Hrvatske u EU do nedavnog ulaska u Schengen i eurozonu i drugih hrvatskih uspjeha. Ponosni možemo biti na ono što su postigli gradišćanski Hrvati. Naša je hrvatska zajednica u Europi i diljem svijeta vrlo snažna i uspješna na svim područjima”, istaknula je državna tajnica Margareta Mađerić. Zamjenik ravnatelja Hrvatske matice iseljenika dr. Ivan Tepeš je rekao kako Hrvatski bal gradišćanskih Hrvata pokazuje “pripadnost Hrvatske srednjoeuropskom kulturnom krugu na jednoj strani, a na drugoj, snagu gradišćanskih Hrvata koji su stoljećima na tom prostoru bili naša važna poveznica i neprocjenjivo bogatstvo. Fascinantno je da su iako su živjeli izvan matične zemlje uspjeli očuvati hrvatski jezik kao ključnu odrednicu hrvatskog identiteta i njihovog opstanka kao narodne manjine”.
“Prvi sam puta ovdje. Bal je sjajno organiziran. Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske snažno podupire projekte koji teže zajedništvu, očuvanju jezika, kulture, tradicije i hrvatskog identiteta. A ovaj je bal najbolja potvrda te potpore Središnjeg državnog ureda gradišćanskim Hrvatima kao hrvatskoj nacionalnoj manjini u Austriji”, rekla je Mirjana Vatavuk.
Svoje oduševljenje 76. Hrvatskim balom izrazili su i Ivan Gugan i Jasna Vojnić, aktualni predsjednik i potpredsjednica Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan Hrvatske s četverogodišnjim mandatom. Oboje su istaknuli kako je Hrvatski bal gradišćanskih Hrvata “najbolji primjer uspješnog povezivanja domovinske i izvandomovinske Hrvatske”. I “važan susret za razmjenu mišljenja o primjerima dobre prakse, iz kojih jedni od drugih možemo mnogo toga naučiti”, napomenula je Vojnić. Glavni koordinator bala Petar Tyran rekao je za Večernji list kako je Hrvatskom centru cilj bio i ostao prirediti “pravi bečki bal sa snažnim hrvatskim obilježjima”, što im je očito i uspjelo nakon dvije godine stanke zbog korone. Napomenuo je kako je ovogodišnji bal bio posvećen tradiciji i inovaciji.
“Oduševljen sam odazivom oko tisuću gostiju, jer korona još nije završila , a već je stigla gripa”. dodao je Tyran. Kao poseban raritet Tyran je istakao nastup mladog glazbenika Ernsta Moldena, unuka austrijsko hrvatske pjesnikinje i pripovjedačice Paule pl. Preradović, skladateljice austrijske himne, na svečanosti otvaranja Hrvatskog bala. Predsjednik Hrvatskog kulturnog društva u Željeznom dr. Stanko Horvat nam je rekao kako su veze gradišćanskih Hrvata sa svojom “starom domovinom” vrlo važne za gradišćanske Hrvate, posebice mlade, da znaju “gdje su im korijeni i odakle potječu”. Istoga mišljenja bio je i slovački Hrvat Miroslav Encinger, koji je istakao važnost bala kao “bečkog mosta povezivanja Hrvata”.
Posebnost bala bila su i dvojica sinjskih alkara iz Hrvatske, koji su prvi put došli predstaviti austrijskoj javnosti Sinjsku alku u Beču i Badenu nedaleko Beča koja bi se trebala održati u lipnju ove godine. S njima je bio i alkarski vojvoda Mario Šušnjara i idejni začetnik projekta novinar Ivan Župa. Potporu projektu će dati, kako su najavili, i veleposlanik Daniel Glunčić i poznati hrvatski poduzetnik u Austriji i vlasnik grupe “SHI” Josip Šušnjara. Finalni dio Hrvatskog bala je održan u nedjelju u četiri ujutro u Hrvatskom centru u Beču, uz tradicionalni gulaš i ovogodišnje balsko vino Vinarije “Mariel” iz Vulkaprodrštofa u Gradišću.