Tuga Tarle

Iskusna hrvatska diplomatkinja: Za sve koji su otišli iz domovine, povratak je nemoguć. To je iluzija!

Tuga Tarle
Foto: Snježana Herek
1/4
10.03.2017.
u 08:02

Na kraju promocije autorica je pročitala jedan ulomak iz knjige i simboličnu Mašinu rečenicu: "Prije nego što smo otišli u Australiju, bili smo siromašni, ali sretni"

"Moja australska priča", naziv je romana književnice i publicistkinje Tuge Tarle, inače profesionalne diplomatkinje u mirovini i angažirane promotorice hrvatske kulture u svijetu (Čile, Španjolska, Australija, Slovačka).

Svoje najnovije djelo autorica je nedavno predstavila u Hrvatskom centru u Beču.

>> Vojsku odlazećih čeka bolna starost u iseljeništvu

"Ovo je nostalgična, ali i poučna priča o problemima iseljeništva, jednako namijenjena djeci i odraslima", rekao je moderator Petar Tyran, nazvavši svoju gošću "glasnogovornicom iseljene Hrvatske, ali i iseljenih i prognanih".

Istaknuo je kako knjigu obilježavaju autentični razgovori i bilješke iz pisama koje je tada jedanaestogodišnja autoričina kći Maša iz Australije slala prijateljima u Hrvatskoj.

Različita zbivanja i iskustvo glavne junakinje u ranim godinama života, bez znanja stranog jezika i u drukčijem okruženju od onoga iz kojega je "iščupana", natjerali su je na ne baš jednostavno i bezbolno prilagođavanje novim uvjetima življenja, dobro poznato iseljenim Hrvatima diljem svijeta.

"Živjela sam u snu dok me Australija nije otrijeznila", naglasila je Tarle, dodavši kako je na daleki kontinent došla sa suprugom i četvero djece 1989. godine, "slušajući krasne priče svojih, već iseljenih prijatelja".

"Rijetko razmišljamo što to znači za dijete kada u tim godinama promijeni sredinu", pojasnila je, napomenuvši kako je Maša progovorila o životno važnim stvarima.

"Knjiga s njezinim pričama šalje jasne poruke svima onima koji su napustili svoju domovinu", otkrio je Tyran.

"U svojoj diplomatskoj karijeri prošla sam mnoge zemlje, od Novog Zelanda do Ekvadora, i nigdje nisam srela Hrvata koji nije sanjao domovinu", priznala je Tarle, naglasivši kako ju je vjerojatno i to nagnalo da za svoj doktorski studij odabere temu "Hrvatska dijaspora i mit o povratku" te progovori o potrebi čovjeka da, kako je rekla, "bude doma".

"Za sve koji su otišli iz domovine, povratak je nemoguć. To je iluzija, jer dođu djeca, unuci, druge obveze i sve to postaje neostvarivo, a nostalgija je sve snažnija", potvrdila je autorica knjige.

Na upit gdje je hrvatsko iseljeništvo najjače, odgovorila je: "U Čileu, iako nije uspjelo sačuvati hrvatski jezik, za razliku od Hrvata u Ekvadoru, koji i dandanas govore hrvatski".

Na kraju promocije Tuga Tarle pročitala je jedan ulomak iz knjige i simboličnu Mašinu rečenicu: "Prije nego što smo otišli u Australiju, bili smo siromašni, ali sretni".

"To je snažna emotivna poruka svima onima koji su napustili ili se spremaju napustiti svoju domovinu", zaključio je Tyran.

Glazbeni okvir promociji dao je poznati hrvatski glazbenik s bečkom adresom Josip Čenić prigodnim izborom pjesama, uz pratnju na gitari.

Događaju je bila prisutna i hrvatska veleposlanica u Austriji dr. Vesna Cvjetković.

>> Dok se gubio po svijetu, u Hrvatskoj ga je čekalo bogatstvo

Komentara 77

Avatar zagorac2
zagorac2
11:00 10.03.2017.

ovo pitanje iseljenika je daleko kompleksnije i slozenije nego ova gospodja prikazuje - zivim u Astraliji od 1969, govorim engleski ali govorim i perfekt koliko je to moguce i moj Hrvatski jezik i tocno je da je povratak u domovinu nemoguca misija ali ne financijska nego vise politicka i narod koji zivi u Hrvatskoj - np. uvjek kad sam dosao na godisnji u Hrvatsku bio sam kompletno stranac za vas i ocekivalo se od mene da ostavim novac i da exspres odem od kud sam i dosao - gdje sam god nesto pitao ili otvorio neka vrata svigdje korupcija, bezobrazluk i lopovluk a to je nesto sta u Australiji ne postoji ili ako postoji onda to ipak nije toliko primitivno i prostacki i ako ih uhvate nema razlike tko je tko ide u zatvor ili gubi poziciju bez razlike koliko velik bio, dok u Hrvatskoj za svu tu korupciju, lopovluk i td. dobivaju nagrade - vasi novinari bi kod nas bili u zatvorima ili u najboljem slucaju izgubili bi novinarsku licencu a kod vas nema clanka koji nije laz ili neka uvreda i to najvise se vrijedja Hrvatske svijetski priznate vrijednosti ko np. gospodja predsjednica i kod vas je to tako zvana demokracija a u svijetu je to kriminal - i u takovu drzavu za nas nema povratka, a da ceznja za domovinom nikad ne umire to je tocno ali nije tocno da smo otisli zato jer smo bili sretni nego bas zato jer nismo bili sretni

Avatar bludnisin
bludnisin
10:22 10.03.2017.

Laž, bio je veliki povratak mladih australskih Hrvata u Hr. Ljudi su puni želje i strasti došli uložiti u posao u domovini. Što se dogodilo? Nakon par god svi se vratili nazad u Australiju. Ubila ih birokracija, poslovni mentalitet i pravni kaos. Porez na porez, namet na namet itd. Upravo ono zbog čega mladi odlaze, izuzev nezaposlenosti.

HO
hotboy
11:50 10.03.2017.

Ja sam još svjež u Australiji, otišao 2006. mislio bit 2-3 godine zaraditi nešto novaca.. al prvih par godina treba čovjeku da se zabrine u novoj sredini ... pa se rodila djeca...a onda čovjek počne da misli da će im životi biti bolji ovdje nego u Hrvatskoj, a vrijeme brzo leti. kad se djeca vjenčaju dođu unuci nitko više se ne vraća...život ti je gdje ti je obitelj...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije